Final Six Ligi Światowej [TERMINARZ, TRANSMISJE, SZANSE...

  Final Six Ligi Światowej [TERMINARZ, TRANSMISJE, SZANSE POLAKÓW]

  Andrzej Czekaj

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Od środy do niedzieli w brazylijskim Rio de Janeiro rozegrany zostanie finałowy turniej tegorocznej edycji Ligi Światowej. Reprezentacja Polski w grupie J zmierzy się z Włochami i Serbami. Tytułu sprzed roku bronić będzie drużyna USA.
  Liga Światowa przyciąga piękne kibicki

  Liga Światowa przyciąga piękne kibicki ©Sylwia Dąbrowa/Gazeta Krakowska

  Liga Światowa siatkarzy – to międzynarodowe rozgrywki w siatkówce mężczyzn, organizowane są cyklicznie od 1990 roku przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB). Pomysł stworzenia rozgrywek Ligi Światowej narodził się w 1986 roku podczas II Światowego Kongresu Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej odbywającego się w Pradze. Wtedy to właśnie podjęto dwie kluczowe decyzje. Pierwszą jest powierzenie stanowiska prezesa FIVB Rubenowi Acoście. Drugą wiążącą decyzją podjętą podczas Kongresu było opracowanie przez Acostę wieloletniej koncepcji mającej na celu rozpropagowanie męskiej piłki siatkowej na świecie.

  Pod koniec lat 90. przygotowano projekt zupełnie nowych rozgrywek, mających odbywać się corocznie, w których miały uczestniczyć wyłącznie najlepsze reprezentacje świata. Imprezie nadano nazwę Liga Światowa, a jej pierwszą edycję przeprowadzono w 1990 roku. Pierwszym zwycięzcą turnieju Ligi Światowej rozgrywanego w Osace byli Włosi.

  Tegoroczna, dwudziesta szósta edycja Ligi Światowej siatkarzy powoli dobiega końca. Zacięta rywalizacja w fazie interkontynentalnej pozwoliła wyłonić sześć drużyn, które przez najbliższe cztery dni rywalizować będą w turnieju Final Six o tytuł najlepszej ekipy „Światówki”. Kibice już mogą zacierać ręce, bowiem w Rio de Janeiro oprócz obrońców tytułu sprzed roku – Amerykanów wystąpią także Brazylijczycy, Włosi, Serbowie, Francuzi i Polacy.

  Biało – czerwoni wystąpią w Final Six Ligi Światowej po dwuletniej przerwie. W 26- letniej historii Polacy tylko dwukrotnie stawali na podium tej imprezy. Najpierw w 2011 roku podczas turnieju finałowego rozgrywanego w gdańskiej Ergo Arenie. Biało – czerwoni sięgnęli wówczas po brązowy medal ustępują tylko Rosji i Brazylii. Rok później na turnieju finałowym w Sofii Polacy odnotowali swój największy sukces sięgając po złoty medal tej imprezy.

  Rozpoczynający się w środę w Rio de Janeiro Final Six Ligi Światowej zapowiada się bardzo emocjonująco. Wszyscy finaliści brazylijskiego finału w tym roku skupiają się głównie na turniejach kwalifikacyjnych do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, traktując Ligę Światową jako przetarcie przed igrzyskami. Na luzie do Final Six przystąpią gospodarze turnieju – Brazylijczycy, którzy mają zapewniony udział na Olimpiadzie. W związku z tym Canarinhos będą mogli skupić się na walce w turnieju finałowym, tym bardziej, że ostatni triumf w tej imprezie odnieśli w 2010 roku.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama