Ważne
  Prof. Banyś: Nie ma niebezpieczeństwa marginalizacji...

  Prof. Banyś: Nie ma niebezpieczeństwa marginalizacji Uniwersytetu Śląskiego

  Wiesław Banyś

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z profesorem Wiesławem Banysiem rektorem Uniwersytetu Śląskiego na temat przyszłości śląskiej uczelni w konkekście programu rozwoju szkolnictwa wyższego do 2020 r. rozmawia Marcin Zasada
  Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego

  Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego ©Lucyna Nenow/Dziennk Zachodni

  Czy obawy środowisk akademickich dotyczące tzw. uczelni flagowych, a w konsekwencji - marginalizacji mniejszych uniwersytetów, są uzasadnione?
  Dyskutujemy o kierunkach rozwoju szkolnictwa wyższego w najbliższych latach, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, która zrzesza ponad 150 rektorów uczelni polskich, przyjęła program rozwoju szkolnictwa wyższego do 2020 roku, który przekazaliśmy w marcu br. pani minister prof. L. Kolarskiej-Bobińskiej. Jednym z elementów prowadzonych dyskusji jest kwestia ewentualnego wyłaniania tzw. uczelni badawczych, wariantów finansowania szkolnictwa wyższego i nauki, oraz deregulacji aktów prawnych, które przełożyłoby się na jeszcze większą autonomię uczelni. Pojawia się zatem także m.in. kwestia jak nasze uczelnie mogłyby być jeszcze bardziej widzialne w świecie, poprzez prowadzenie badań naukowych i kształcenie na najwyższym poziomie.

  Czy miałoby się to odbyć kosztem mniejszych ośrodków? Absolutnie nie! Kładziemy nacisk na konieczność zwiększania publicznych nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę - mamy tutaj duże niedofinansowanie - i część tych dodatkowych środków, mogłaby być przeznaczana na wspomaganie rozwoju najlepszych jednostek badawczych.

  Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej mija się z prawdą?
  Komitet przedstawia ten problem bardzo jednostronnie. Cały czas podkreślamy, że tworzenie uczelni badawczych musi zakładać dodatkowe środki finansowe, których przyznawanie na ten cel nie może odbywać się kosztem pozostałych uczelni. Każda uczelnia ma swoją ważną rolą do spełnienia - naukową, edukacyjną, cywilizacyjną i kulturową realizowaną w różnych sposób, w otoczeniu, w którym się znajduje. Dyskutowaliśmy o tym m. in. w czasie spotkania reprezentantów uniwersytetów z całego świata w Hamburgu dwa tygodnie temu i przypomnieliśmy tę misję i rolę w opublikowanym tzw. Protokole Hamburskim (http://www.krasp.org.pl/pl/komunikaty/komunikaty), który przesłaliśmy także Pani Minister.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Taaa, bo juz bardziej na marginesie być nie może

   Kris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama