Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szołtysek: O sląskości dolnośląskiej

Marek Szołtysek
Marek Szołtysek
Marek Szołtysek ARC
Region to obszar jakiegoś państwa, którego nie można wyznaczyć, stworzyć czy zlikwidować decyzją urzędników, ponieważ powstaje w sposób naturalny. Jest to twór kulturowy, który powstaje przez setki lat, przenikając wszystkie dziedziny życia jego mieszkańców.

Poszczególne regiony mają swoją charakterystyczną mowę, muzykę, ubrania, kuchnię czy mentalność. Regiony nie są też konkurencją dla spójności państwa i narodu, lecz są ich ubogaceniem. To właśnie poprzez umiłowanie swojego regionu, czyli Małej Ojczyzny, większość Europejczyków utożsamia się ze swym państwem i narodem, czyli Wielką Ojczyzną. Tak już jest w Europie od niemal tysiąca lat, a nazwy wielkich regionów powszechnie są znane: Bawaria (D), Lotaryngia (F), Kornwalia (GB), Toskania (I), Katalonia (E), Styria (A), Brabancja (B), Fryzja (NL) i ponad setka innych.

A jak to jest dzisiaj ze śląskim regionem czy regionalizmem? Tak naprawdę zjawisko to dotyczy tylko ludności na terenach Górnego Śląska, leżącego mniej więcej między Opolem i Mysłowicami oraz Lublińcem i Cieszynem. Bo tylko na tym terenie zachowała się gwara śląska i umiłowanie śląskich tradycji.

Tutaj ów śląski regionalizm się rozwija, stając się często jedynym wspólnym mianownikiem aktywności Ślązaków o bardzo nawet zróżnicowanych poglądach.
Przy takich rozważaniach zawsze pada pytanie: A co z regionalizmem dolnośląskim?

Cóż, z powodów historycznych na Dolnym Śląsku doszło po II wojnie światowej do całkowitej wymiany ludności. Tamtejsi Niemcy i niemieckojęzyczni Ślązacy musieli opuścić tę ziemię, a w ich miejsce przybyła głównie ludność z polskich kresów wschodnich.

Zaginęła więc typowa tam odmiana języka niemieckiego, tradycja kulinarna czy stroje regionalne. Resztki tej kultury można jednak wyczytać podróżując po dolnośląskich ziemiach. Kiedy byłem niedawno w miejscowości Bardo koło Kłodzka, to tam w kościele pocysterskim jest zawieszonych wiele obrazów wotywnych. Są to obrazy z podziękowaniami dla Matki Boskiej, widocznej tam w postacie figurki Bardzkiej Madonny.

A na tych obrazach są także widoczni ci, co dziękują - i większość z nich jest ubrana w stroje, jakie należy chyba uznać za dolnośląskie stroje regionalne z ziemi kłodzkiej. Jest to jeden z nielicznych sposobów odszukiwania tradycji regionalnych Dolnoślązaków.


*Wybierz się na wycieczkę do nowego Muzeum Śląskiego ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
*Dopalacz Mocarz zabija kolejne ofiary. Jest najsilniejszy i najgroźniejszy
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!