Ważne
  Wielkanocne jaja bez tajemnic na Uniwersytecie Śląskim

  Wielkanocne jaja bez tajemnic na Uniwersytecie Śląskim

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Warto poznać je lepiej, bo jajo jaju nierówne

  Warto poznać je lepiej, bo jajo jaju nierówne ©arc.

  Czy zastanawiałeś się ile wytrzyma jajko? Czy znasz związane z nim zwyczaje? Potrafisz odróżnić jajo muchy i komara? Dzisiaj na te pytania odpowiedzą ci naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego.
  Warto poznać je lepiej, bo jajo jaju nierówne

  Warto poznać je lepiej, bo jajo jaju nierówne ©arc.

  Z okazji zbliżającej się Wielkanocy dr Aneta Szczygielska z Instytutu Fizyki przedstawi komputerową analizę ruchu jajka. Przeprowadzi także doświadczenie badające jego wytrzymałość. Sprawdzi czy trzy jajka wytrzymają ciężar człowieka. Na koniec zorganizuje niezwykły wyścig, w którym o palmę pierwszeństwa walczyć będą oczywiście... jajka.

  Dr Magdalena Rost-Roszkowska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska opowie o komórce jajowej dającej początek nowemu życiu.
  Szczegółowo opisze także różnice między białkiem a żółtkiem. Wskaże co jest wartościowe w jajku. Na koniec zaprezentuje również jaja strusia, kury i... różnych owadów. Na zakończenie tej niezwykłej wielkanocnej konferencji dr Grzegorz Odoj, etnolog z Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji przedstawi polskie tradycje kulturowe Świąt Wielkiej Nocy. Opowie o treści oraz symbolice zwyczajów i obrzędów, ich wymiarze magicznym, a także o prasłowiańskich i chrześcijańskich wierzeniach, praktykach i rekwizytach obrzędowych.

  Naukowcy na to niezwykłe spotkanie zapraszają w środę o godz. 10 do rektoratu Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej w Katowicach (sala 29).

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama