Jasna Góra: Po konserwacji Madonna dostała papieskie korony

  Jasna Góra: Po konserwacji Madonna dostała papieskie korony

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Profesor Wojciech Kurpik opiekuje się Cudownym Obrazem od ponad trzydziestu lat.

  Profesor Wojciech Kurpik opiekuje się Cudownym Obrazem od ponad trzydziestu lat. ©fot. arc

  W tym roku Cudownemu Obrazowi Matki Boskiej Jasnogórskiej zaaplikowany został tylko jeden wzmacniający zastrzyk. W ubiegłym trzeba było zrobić sześć iniekcji.
  Profesor Wojciech Kurpik opiekuje się Cudownym Obrazem od ponad trzydziestu lat.

  Profesor Wojciech Kurpik opiekuje się Cudownym Obrazem od ponad trzydziestu lat. ©fot. arc

  - Zima była lżejsza niż w ubiegłym roku i miało to wpływ na stan obrazu - twierdzi profesor Wojciech Kurpik z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który od 32 lat przeprowadza, zawsze przed Wielkanocą, przegląd konserwatorski jasnogórskiej ikony.

  Przez te lata wykonano ponad pięćset zastrzyków z substancji klejącej, niwelującej odspojenia faktury obrazu od deski, na której został namalowany.


  Teraz iniekcje są ograniczone do kilku milimetrów, wcześniej, w początkach regularnych przeglądów Czarnej Madonny, były robione na powierzchni kilku centymetrów kwadratowych.

  Obrazowi zagraża wilgoć panująca w Kaplicy Cudownego Obrazu. Z diagramów wilgotności i temperatury, odnotowanych na urządzeniach zainstalowanych w kaplicy, wynika, że w ciągu roku wilgotność była na poziomie 60-70 procent.

  Stefan Szot z firmy zajmującej się m.in. instalacją urządzeń klimatyzacyjnych w muzeach zwraca uwagę, że różnica wilgotności w takich obiektach nie powinna się wahać w ciągu doby powyżej 5 procent. Dla obrazu namalowanego na desce, a takim jest jasnogórska ikona, temperatura otoczenia powinna się zamykać w granicach 14-18 stopni Celsjusza, a wilgotność w 55 procentach.

  Prof. Kurpik podkreśla, że opieka nad Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej musi spełniać standardy opieki nad dziełami muzealnymi, ale do Kaplicy Cudownego Obrazu wierni nie przychodzą jak do muzeum. W szczycie pielgrzymkowym są ich tłumy, co znacznie podnosi wilgotność powietrza.
  Ikona umieszczona jest w kasecie pancernej, która też jest zabytkiem ponad stuletnim. Kaseta w pewnym stopniu chroni obraz przed wilgocią. Jednak dla pełnego zabezpieczenia obrazu przed wpływem warunków zewnętrznych najlepsza byłaby hermetyczna, klimatyzowana kaseta. W Polsce nie robi się takich urządzeń dla jednego dzieła, ale dla całych sal muzealnych.

  W tym roku po konserwacji nie wymieniono jak przed rokiem sukienek nakładanych na ikonę. Pozostały te założone we wrześniu ub.r. jako Wotum Narodu na 100-lecie rekoronacji ikony. Wymienione zostały korony, na papieskie, które Ojciec Święty Jan Paweł II pobłogosławił i przekazał dla jasnogórskiej Madonny 1 kwietnia 2005 r.

  Napisz o swoich przeżyciach związanych ze spotkaniami z Czarną Madonną  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Profesor ekspert

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 22

   Bla, bla, ale tako fucha jak tyn "ekszpert" tysz bych chcioł. Asz zapraszałaby do modłow przi moji opiece

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama