Katowice: Wicepremier Pawlak uczcił rocznicę urodzin...

  Katowice: Wicepremier Pawlak uczcił rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  138. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego, czołowego przywódcy narodowego Górnego Śląska, była powodem wizyty wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka w Katowicach.
  Z tej okazji wicepremier Waldemar Pawlak, wicewojewoda Stanisław Dąbrowa, marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz, prezydent Katowic Piotr Uszok, przedstawiciele policji, wojska, straży pożarnej, instytucji i stowarzyszeń, złożyli kwiaty na grobie Korfantego na cmentarzu przy ulicy Francuskiej. Następnie wicepremier Pawlak wraz z przedstawicielami władz regionu złożył kwiaty również pod pomnikiem, znajdującym się na placu Sejmu Śląskiego.


  W 1920 Wojciech Korfanty był Komisarzem Plebiscytowym na Górnym Śląsku, a rok później stanął na czele III Powstania Śląskiego, które było wówczas jedynym sposobem obrony przed uciskiem narodowym.

  W rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego Waldemar Pawlak mówił, że warto przywołać pamięć tego wybitnego polityka, szczególnie w kontekście jego losów, które symbolizują dramatyczną wiarę Polaków w ojczyznę jako wspólnotę.

  - Życie Korfantego, emigracja, powrót do kraju, w końcu aresztowanie i osadzenie na Pawiaku, powinny być przestrogą i budzić refleksje również współcześnie - mówił wicepremier. Przy tej okazji Waldemar Pawlak przekonywał również, że państwo, które dba o wspólnotę swych obywateli i ich tożsamość narodową nie musi obawiać się o swoją przyszłość, ani o regionalizację. - Postać Wojciecha Korfantego jest przykładem postawy godnej naśladowania. Pomimo swych tragicznych losów nie odwrócił się on od ojczyzny, walcząc o nią do końca - dodał wicepremier.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama