Radni z Sosnowca: Kodeks etyczny czy dobrego wychowania?

  Radni z Sosnowca: Kodeks etyczny czy dobrego wychowania?

  Andrzej Kaim

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Arkadiusz Chęciński (z prawej) i Daniel Miklasiński z klubu PO.

  Arkadiusz Chęciński (z prawej) i Daniel Miklasiński z klubu PO. ©fot. Magdalena Nowacka.

  Sosnowieccy radni za namową Arkadiusza Chęcińskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej postanowili opracować kodeks etyczny rajcy.
  Arkadiusz Chęciński (z prawej) i Daniel Miklasiński z klubu PO.

  Arkadiusz Chęciński (z prawej) i Daniel Miklasiński z klubu PO. ©fot. Magdalena Nowacka.

  Wszyscy z zapałem chcą opracować zbiór zasad, którymi w swojej codziennej pracy na rzecz miasta i jego mieszkańców mają się kierować. W jednym dokumencie zebrane będą wszelkie ich prawa i obowiązki.

  - Zależy mi zwłaszcza na tych ostatnich, żeby radni nie tłumaczyli się, że czegoś nie wiedzieli i dlatego postąpili nieetycznie - mówi Chęciński. - Nie będzie to jednak uchwała nakazująca radnym postępować w taki czy inny sposób, lecz dokument, który zostanie podpisany mam nadzieję przez wszystkich rajców.

  Dlaczego nie uchwała? Bo wojewoda śląski musiałaby ją uchylić podobnie jak stało się to w przypadku uchwały o społecznych asystentach radnych. Rajcy nie mogą zgodnie z polskim prawem przyjmować takich uchwał. Mimo to we wtorek podczas posiedzenia Komisji Samorządności i Organizacyjnej RM w Sosnowcu radni otrzymali projekt kodeksu i postanowili, że kodeks ma zostać przyjęty do końca maja, a po drugie powołają podkomisję, która zajmie się stworzeniem jego projektu.

  - Oczywiście skoro nie będziemy przyjmować kodeksu w formie uchwały, to później nie będziemy mieć żadnej możliwości, by wyciągać konsekwencje wobec radnych, którzy nie będą go przestrzegać - podkreśla Wojciech Nitwinko, który z ramienia SLD wszedł do specpodkomisji kodeksowej.

  Spytaliśmy radnych o to jakie zapisy oprócz tych znajdujących się w ustawach i rozporządzeniach powinny znaleźć się w kodeksie etyki. Większość z nich bez namysłu wskazała, że obowiązkowo musi to być zapis o niekorzystaniu z komórek w czasie sesji i posiedzeń komisji. Na drugim miejscu uplasował się nakaz nie wychodzenia z komisji przed jej zakończeniem, a na trzecim o nieprzerywaniu swojemu rozmówcy w czasie wystąpienia publicznego.

  Z pewnością są to istotne sprawy, ale z etyką mają niewiele wspólnego. Grzechy, które mają być zakazane w kodeksie wynikają bowiem raczej z braków w dobrym wychowaniu niż nieetycznego zachowania.

  - Zależy mi, aby radni otrzymali zbiór przepisów według których mają pracować i postępować - mówi Chęciński.

  Do tego nie potrzeba chyba kodeksu etycznego. Wystarczy dokładnie przeczytać słowa przysięgi radnego - "ślubuję uroczyście jako radny pracować dla dobra i pomyślności gminy, działać zawsze zgodnie z prawem oraz z interesami gminy i jej mieszkańców, godnie i rzetelnie reprezentować swoich wyborców, troszczyć się o ich sprawy oraz nie szczędzić sił dla wykonywania zadań gminy.

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama