Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzelik straszy prokuraturą za brak narodowości śląskiej w spisie

Redakcja
Podczas spisu powszechnego w 2002 r. Ślązacy mogli pierwszy raz deklarować narodowość śląską.
Podczas spisu powszechnego w 2002 r. Ślązacy mogli pierwszy raz deklarować narodowość śląską. Karina Trojok
Coraz częściej pojawiają się informacje, że spis powszechny na Górnym Śląsku prowadzony jest z pogwałceniem prawa z powodu rachmistrzów spisowych. Jerzy Gorzelik zapowiedział, że każdy taki przypadek będzie zgłoszony do prokuratury. Chodzi o narodowość śląską.

Formularz elektroniczny Spisu Powszechnego
Rachmistrze spisowi albo są niedouczeni, albo mają duże problemy techniczne, albo też działają celowo i świadomie. Nie ma innego wytłumaczenia dla pojawiających się coraz częściej informacji o nieuwzględnianiu w ankietach spisowych narodowości śląskiej. Niektórzy wręcz odmawiają wpisywania takiej woli mieszkańców.

OŚWIADCZENIE JERZEGO GORZELIKA, LIDERA RUCHU AUTONOMII ŚLĄSKA, W ZWIĄZKU Z NIEPRAWIDŁOWOŚCIAMI PODCZAS SPISU POWSZECHNEGO

- System w telefonie z aplikacją do elektronicznego wypełniania ankiety spisowej się zawiesił i nie mogłem poprawnie zaznaczyć narodowości. Powiedziałem o tym i mieszkaniec, u którego byłem, poprosił o zaznaczenie narodowości polskiej - tak tłumaczył się nam jeden z rachmistrzów spisowych.

Sprawa wydaje się na tyle poważna, że w czwartek odbył się briefing prasowy lidera Ruchu Autonomii Śląska Jerzego Gorzelika.

JERZY GORZELIK W STUDIU DZ KOMENTUJE SPRAWĘ NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ

Senator Bronisław Korfanty o narodowości śląskiej - WIDEO

Poseł Tomasz Tomczykiewicz o narodowości śląskiej - WIDEO

Zbyszek Zaborowski o narodowości śląskiej - WIDEO

Andrzej Sośnierz o narodowości śląskiej - WIDEO

Ruch Autonomii Śląska apeluje do mieszkańców woj. śląskiego i opolskiego, by zgłaszali jego przedstawicielom nieprawidłowości związane z odmawianiem przez rachmistrzów spisowych wpisywania narodowości śląskiej. Będą one przekazywane prokuraturze.

Rzecznik prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Artur Satora powiedział w czwartek, że "lepiej", aby każdy, kogo dotknęła taka sytuacja, zadzwonił na infolinię spisu. - My już sobie poradzimy z takim rachmistrzem - zaznaczył rzecznik GUS.

Satora podkreślił, że sytuacja, w której rachmistrz nie zgadza się na wpisanie narodowości śląskiej, jest złamaniem prawa. Telefon na infolinię spisu (800 800 800 lub 22 44 44 777) umożliwi nie tylko identyfikację łamiącej prawo osoby, ale też natychmiastową korektę przekazanych przez nią danych.

Jak wyjaśnił podczas czwartkowego briefingu w Katowicach lider Jerzy Gorzelik, na razie pojawiają się pojedyncze takie sygnały - że ankieter nie potrafił znaleźć takiej narodowości w katalogu urządzenia spisowego lub tłumaczył się problemami technicznymi. Wszystkie otrzymane od mieszkańców sygnały o nieprawidłowościach Ruch zamierza zgłaszać do prokuratury.

Gorzelik wyjaśnił, że Ruch nie występuje w ten sposób przeciw Głównemu Urzędowi Statystycznemu, lecz przeciw niekompetencji poszczególnych rachmistrzów. Wskazał, że przedstawiciele GUS zwracali się już, by wszystkie takie przypadki zgłaszać do Urzędu w postaci zażaleń. - W naszym przekonaniu to są posunięcia dalece niewystarczające - ocenił.
- Każdy z rachmistrzów przyjął na siebie zobowiązanie wynikające z ustawy o spisie powszechnym, także ze składanego ślubowania. Każdy jest zobowiązany do tego, by wywiad spisowy przeprowadzić zgodnie z instrukcją metodologiczną, a ta mówi jasno o tym, że należy wpisać taką narodowość, jaką zadeklaruje respondent. Niekompetencja, domniemane problemy techniczne nie mogą być tu wytłumaczeniem - zaznaczył Gorzelik.

- Stąd apelujemy do wszystkich mieszkańców tych obu górnośląskich województw, którzy napotkają podobne problemy, by zgłaszali je do Ruchu Autonomii Śląska. Wszystkie takie przypadki będą przez nas bezwzględnie kierowane do prokuratury - zapowiedział.

Zaznaczył, że RAŚ daje jednak szanse rachmistrzom, którzy do tej pory dopuścili się podobnych nieprawidłowości. Według Gorzelika w najbliższych dniach powinni oni powtórzyć obchód spisowy, dokonać weryfikacji zdeformowanych danych dotyczących kwestii narodowości i być może języka.

- Nie możemy dopuścić do tego, by wyniki spisu powszechnego były zdeformowane przez niekompetencję rachmistrzów, czy inne względy, których możemy się domyślać - podkreślił.

Zasygnalizował też, że z bardzo wstępnych danych, docierających do przedstawicieli RAŚ z niewielkich ośrodków w woj. śląskim wynika, że uzyskana w powszechnym spisie w 2002 r. liczba ok. 173 tys. osób deklarujących narodowość śląską zostanie pomnożona.

- W przypadku pojedynczych miast aglomeracji, jak Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie czy Świętochłowice, mamy informacje o 50 proc. deklaracji śląskich. Mamy także pojedyncze deklaracje z woj. opolskiego, z niewielkich miejscowości powiatów opolskiego i strzeleckiego i tam te dane mówią o 60 proc., 80 proc., w jednym przypadku nawet niemal 90 proc. deklaracji śląskich - wskazał Gorzelik.

Oświadczenie Jerzego Gorzelika, lidera Ruchu Autonomii Śląska
Szanowni Państwo,

Do działaczy Ruchu Autonomii Śląska docierają niepokojące sygnały o niekompetencji rachmistrzów, którzy odmawiają wpisania narodowości śląskiej, tłumacząc się problemami technicznymi lub niemożnością znalezienia tej narodowości w katalogu dostępnym w urządzeniach spisowych.
Trudno jednak znaleźć usprawiedliwienie dla działań wypaczających wyniki i jednocześnie stanowiących naruszenie Ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 r., w szczególności przysięgi rachmistrza:
"Przyrzekam, że będę wykonywać swoje prace na rzecz statystyki publicznej z całą rzetelnością, zgodnie z etyką zawodową statystyka, a poznane w czasie ich wykonywania dane jednostkowe zachowam w tajemnicy wobec osób trzecich."
Od rachmistrzów, którzy dopuścili się podobnych naruszeń, domagamy się powtórzenia obchodu spisowego w celu weryfikacji zniekształconych danych.
Apelujemy do mieszkańców naszego regionu o zgłaszanie przedstawicielom RAŚ przypadków naruszenia prawa. Jednocześnie informujemy, że sprawy rachmistrzów odmawiających pod jakimkolwiek pretekstem wpisania deklarowanych przez respondenta narodowości śląskiej lub języka śląskiego - kierowane będą niezwłocznie do prokuratury.
Powyższe dotyczy zarówno rachmistrzów, którzy do tej pory dopuścili się nadużyć i w najbliższych dniach nie powtórzą obchodu spisowego, jak i tych, którzy złamią zasady spisu w kolejnych tygodniach jego trwania.

Z poważaniem,

Jerzy Gorzelik
Przewodniczący
Ruchu Autonomii Śląska

PS, PAP

Instrukcja obsługi formularza elektronicznego Spisu powszechnego

Wszystko na temat Spisu powszechnego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!