Ważne
  Gliwicki bolid pokona znów bentleye i jaguary?

  Gliwicki bolid pokona znów bentleye i jaguary?

  Joanna Heler

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sylwetką przypomina wehikuł Batmana. Ma niskie, sportowe zawieszenie i aerodynamiczne kształty. Jednak pod maską tego bolidu "pracują" akumulatory zasilane prądem, a niektóre z jego części wykonano z surowców wtórnych. Przedstawiamy najnowsze motoryzacyjne cacko autorstwa studentów trzech wydziałów Politechniki Śl. w Gliwicach.
  Gliwiczanie ćwiczyli do wyścigu na poznańskim torze

  Gliwiczanie ćwiczyli do wyścigu na poznańskim torze ©arc.

  1 maja chcą nim zwyciężyć na torze wyścigowym w brytyjskim Silverstone. Tym samym, na którym kosmiczne prędkości rozwijają bolidy Formuły 1.

  To drugie ekologiczne, napędzane energią z akumulatorów auto, skonstruowane przez młodych naukowców w ramach projektu Silesian Greenpower. Ze swym debiutanckim modelem wystartowali w zeszłym roku w wyścigu The Greenpower Corporate Challenge, zajmując szóste miejsce na 34 zgłoszone bolidy.
  Pokonali teamy Cambridge Univercity, Jaguar Land Rover czy Bentleya. Idea wyścigu jest taka, by wykonać jak najwięcej okrążeń w czasie czterech godzin, mając do dyspozycji ograniczone źródło zasilania.

  - Bolid, z którym wystartujemy na torze Silverstone jest świetnie wyważony, z bardzo nisko położonym środkiem ciężkości. Udało się też do minimum zredukować opory toczenia. Spodziewana średnia prędkość podczas wyścigu to około 50 km/h. Tor Silverstone nie jest płaski, więc maksymalna prędkość przy zjazdach z wzniesień będzie co najmniej kilka kilometrów na godzinę wyższa - wyjaśnia dr Jacek Smołka, koordynator projektu Silesian Greenpower 2011.

  - W tegorocznym regulaminie znalazł się ponadto wymóg używania akumulatorów o pojemności ponad dwukrotnie mniejszej niż rok temu. Stąd pomysł, by poziom naładowania baterii kontrolować podczas jazdy poprzez zdalny przesył danych do laptopa.

  Każdy z nas będzie się mógł poczuć jak kierowca bolidu. Podczas wyścigu w Anglii w kabinie pilota znajdzie się bowiem kamera. Wyścigowe emocje będzie można śledzić na stronie http://www.sg.polsl.pl/

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama