Mammobus czeka

  Mirosława Książek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W tym tygodniu w Świerklanach pod Rybnikiem, a na początku września w Czerwionce i Rydułtowach będzie gościł mammobus Instytutu Onkologii z Gliwic.
  Specjalistyczny gabinet lekarski na kółkach obecnie stoi przed gminnym ośrodkiem zdrowia w Świerklanach. Na bezpłatne badanie mogą się tu zgłaszać mieszkanki w wieku od 50 do 69 lat. Trzeba się spieszyć, bo wóz odjeżdża w piątek po południu.

  Badania przeprowadzane są od godziny 9 do 18. Zainteresowane kobiety nie potrzebują nawet skierowania od lekarza, muszą zabrać ze sobą jedynie dowód osobisty.

  Badanie mammograficzne to rentgenowskie prześwietlenie piersi w celu wczesnego wykrycia ewentualnych zmian nowotworowych. W Polsce nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną śmierci kobiet w wieku poniżej 65 lat. Wśród tych nowotworów pierwsze miejsce zajmuje rak piersi. Na chorobę tę zapada jedna na 12 Polek. Szczególnie wysokie ryzyko zgonu stwierdzono na Górnym Śląsku. Częstość zachorowań gwałtownie wzrasta po 35. roku życia. Ostatnie badania pokazują, że w ogólnej liczbie zachorowań na raka piersi prawie 30 procent dotyczyło kobiet w wieku przed menopauzą, natomiast pozostałe 70 procent w wieku po menopauzie.

  Akcja gliwickiego instytutu ma na celu dotarcie z profilaktyką do mieszkanek małych miasteczek i wsi, gdzie nie ma szpitali i łatwego dostępu do badań. Niedawno specjalistyczny pojazd był w nadgranicznej gminie Godów. Z badań skorzystało blisko 1000 kobiet. - Na szczęście wzrasta świadomość kobiet co do potrzeby kontrolowania własnego zdrowia - ocenia wyniki akcji wójt, Mariusz Adamczyk.

  Mammobus z Gliwic był już także w podraciborskich gminach. We wrześniu zawita do Czerwionki-Leszczyn, następnie do Rydułtów i Lysek. W październiku nietypowa przychodnia zaparkuje w Pszowie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama