Nie opuszczą Rudy Śląskiej, a dobiegną do Rzymu

  Nie opuszczą Rudy Śląskiej, a dobiegną do Rzymu

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jeśli ktoś z Was będzie dziś w Rudzie Śląskiej, to niech weźmie trampki i zajrzy na plac Jana Pawła II w dzielnicy Nowy Bytom. A jeśli nie zrobi tego dziś, to niech spróbuje jutro, pojutrze, w piątek, sobotę lub wczesnym rankiem w niedzielę. Aż do godziny 9 w niedzielę (1 maja) plac będą bowiem okrążać biegacze zmierzający do... Watykanu.
  Pomysłodawcą biegu do Watykanu jest August Jakubik

  Pomysłodawcą biegu do Watykanu jest August Jakubik ©arc.

  W ciągu trwającego 121,5 godziny biegu zawodnicy - nie ruszając się z rodzinnego miasta - pokonają dystans dzielący je od placu Świętego Piotra. W ten sposób chcą uczcić beatyfikację Jana Pawła II.
  W biegu udział weźmie 12 zawodników - wszyscy oni są, albo w przeszłości byli, górnikami. Każdy z nich codziennie będzie spędzał w trasie 2 godziny, a kolejne 2 godziny dyżurował licząc okrążenia pokonywane przez kolegę (w międzyczasie ci, którzy nie są jeszcze emerytami będą normalnie chodzić do pracy w kopalni). Jak podkreśla August Jakubik, ultramaratończyk i pomysłodawca sztafety do biegu przyłączyć będą mogli się też wszyscy chętni.

  - Pod jednym warunkiem: trzeba utrzymać tempo biegu dyktowane przez przedstawiciela sztafety - zastrzega Jakubik, który w przeszłości poprowadził już trzy sztafety z Rudy Śląskiej do Watykanu: w 20, 25 i 30 rocznicę pontyfikatu papieża - Polaka.


  - W 1993 wziąłem udział w podobnym biegu z Żor i wówczas byłem tym zawodnikiem, który wręczał pałeczkę papieżowi. Wtedy też narodziła się myśl, by samemu zorganizować taką sztafetę. Udało się w roku 1998. Biegliśmy wtedy non stop: dzień i noc. To był taki pokutny bieg, bo w 1993 roku nie pokonaliśmy całego dystansu - wspomina Jakubik. Jak dodaje po śmierci Jana Pawła II zawodnicy z Rudy Śląskiej co roku 16 października biegną do Wadowic.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama