Pikieta związkowców z Tauronu w środę w Katowicach

  Pikieta związkowców z Tauronu w środę w Katowicach

  PS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W środę 27 kwietnia pracownicy spółek Grupy Kapitałowej Tauron Polska Energia S.A. będą protestować przed siedzibą władz holdingu w Katowicach. - Nie zgadzamy się z polityką ślepego ograniczania kosztów i dzikiej restrukturyzacji w sytuacji, gdy zarządy wydają miliony złotych na sponsorowanie niemalże wszystkiego - piszą w ulotce.
  Zgodnie z założeniami związków zawodowych, które organizują akcję, w pikiecie ma wziąć udział 10 proc. zatrudnionych w grupie, czyli co najmniej 2800 osób. Związkowcy domagają się podwyżek wynagrodzeń i sprzeciwiają się likwidacji miejsc pracy w zakładach wchodzących w skład grupy. Protestują też przeciwko lekceważeniu dialogu ze stroną społeczną, zarówno przez zarząd całej grupy, jak i zarządy poszczególnych zakładów.


  - W spółkach wchodzących w skład Tauronu zostały wszczęte spory zbiorowe dotyczące płac. Od początku roku trwają rozmowy związków zawodowych z zarządami tych spółek , ale to dialog pozorowany. Nie padają żadne konkrety. Nie możemy czekać bez końca - mówi Waldemar Sopata, przewodniczący Solidarności w Południowym Koncernie Węglowym.

  - Narastające konflikty dotyczą nie tylko płac, ale również przekształceń i zmian organizacyjnych, których skutkiem jest m.in. likwidacja miejsc pracy - dodaje Justyna Latos, przewodnicząca Solidarności w katowickim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej i wiceprzewodnicząca Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.

  - Nie zgadzamy się z polityką ślepego ograniczania kosztów i dzikiej restrukturyzacji w sytuacji, gdy zarządy wydają miliony złotych na sponsorowanie niemalże wszystkiego. Ta pikieta jest pierwszą, ale nie ostatnią. Jeśli zarządy nie zmienią swoich działań, to podejmiemy kolejne kroki, do strajku włącznie - napisali w ulotce, które będzie kolportowana w dniu pikiety, członkowie Komitetu Protestacyjnego Rady Społecznej Grupy Kapitałowej Tauron Polska Energia S.A.

  W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele wszystkich organizacji związkowych działających w koncernie.

  Tauron Polska Energia S.A. jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. Dysponuje kapitałem wartym ok. 14 miliardów zł i zatrudnia 28 tysięcy osób.

  Pikieta przed siedzibą zarządu Grupy Kapitałowej Tauron Polska Energia S.A. przy ul. Lwowskiej 23 w Katowicach rozpocznie się o godz. 11.00. Wcześniej, o godz. 9.30, w Jaworznie przed siedzibą zarządu Południowego Koncernu Węglowego S.A. przy ul. Grunwaldzkiej 37 odbędzie się pikieta górników z Zakładów Górniczych Sobieski i Janina. Po tej pikiecie górnicy pojadą do Katowic i dołączą do kolegów z pozostałych spółek grupy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama