Irek Dudek, Dżem, Myslovitz to śląskie marki

  Irek Dudek, Dżem, Myslovitz to śląskie marki

  Ola Szatan

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rawa Blues Festival to ukochane dziecko Irka Dudka. Od ponad trzech dekad to także mekka dla fanów bluesa w Polsce

  Rawa Blues Festival to ukochane dziecko Irka Dudka. Od ponad trzech dekad to także mekka dla fanów bluesa w Polsce ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Irek Dudek, Dżem, Myslovitz to marki rozpoznawalne w całej Polsce. Ich fani zapełniają największe sale koncertowe i stadion
  Rawa Blues Festival to ukochane dziecko Irka Dudka. Od ponad trzech dekad to także mekka dla fanów bluesa w Polsce

  Rawa Blues Festival to ukochane dziecko Irka Dudka. Od ponad trzech dekad to także mekka dla fanów bluesa w Polsce ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Czas przestać myśleć o Śląsku stereotypowo, że to tylko teren przemysłowy czy kopalniany... Mnóstwo muzyków i kapel, z którymi jesteśmy zaprzyjaźnieni, pochodzi z tego regionu - mówi Jurek Owsiak, naczelny dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. I nie rzuca słów na wiatr. Na stworzonym przez siebie Przystanku Woodstock organizację Sceny Folkowej oddał w ręce rybnicko-żorskiej grupy Carrantuohill, która nie ma w naszym kraju sobie równych w celtyckim brzmieniach. Na tym samym Woodstocku już dwie koncertowe płyty DVD zrealizowała grupa Dżem - nasz największy bluesowo-rockowy diamencik.

  Dżem to zresztą prawdziwy fenomen. Zespół od ponad 30 lat z powodzeniem nagrywa płyty i występuje przy pełnych salach. - My naprawdę dużo gramy, nie wiem ile zespołów w Polsce gra ponad sto koncertów rocznie - podkreśla Maciej Balcar, wokalista grupy.

  Do grona zapracowanych z pewnością należy też grupa Myslovitz, który znakomicie sprawdził się jako alternatywno-rockowy produkt eksportowy. Mysłowicka formacja dowodzona przez Artura Rojka ma na swoim koncie m.in. udane koncerty na Zachodzie. Natomiast sam Rojek stworzył Off Festival - alternatywną imprezę, która najpierw odbywała się w Mysłowicach, a rok temu przeniosła się do Katowic. To dzięki niemu na Śląsku zagrały takie gwiazdy jak Mogwai czy The Flaming Lips.

  - Wiem co się dzieje w tym biznesie na świecie. W kwestii artystycznej nie idę na żadne kompromisy. Chcę robić imprezę na światowym poziomie. I dopóki będę mógł, tak będzie się działo - mówi Artur Rojek.

  Od lat swoją wierną publiczność ma także Rawa Blues Festival, czyli impreza, której twórcą jest Irek Dudek.

  Sprawcą jednej z najbardziej spektakularnych karier ostatniej dekady jest z pewnością Piotr Kupicha, który wraz ze swoją katowicką grupą Feel kilka lat temu szturmem zdobył publiczność Sopot Festivalu. Ich utwór "Jest już ciemno" z miejsca stał się wielkim hitem, a debiutancka płyta stała się bestsellerem. - Najważniejsze to być sobą i dawać z siebie wszystko - twierdzi Piotr Kupicha.

  Patrząc na dokonania naszych artystów nie sposób nie wspomnieć o świetnie rozwijającej się scenie kabaretowej. Od ponad 15 lat mamy Ryjka, czyli Rybnicką Jesień Kabaretową, której twórcą jest rybnicki Kabaret Młodych Panów. Drugą ważną imprezą jest Debeściak, czyli Dąbrowska Ściema Kabaretowa organizowana w Dąbrowie Górniczej przez kabaret Dno. Z kolei cieszyńska filia Uniwersytetu Śląskiego dała nam kolejne dobro - kabaret Łowcy.B.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziesiątka, z której możemy być dumni

   dabi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 12

   Przykro mi że pani Ola pominęła Józefa i Jana Kyksa Skrzeka. Widać za młoda ,a i pojęcia o muzyce mało.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama