Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Irek Dudek, Dżem, Myslovitz to śląskie marki

Ola Szatan
Rawa Blues Festival to ukochane dziecko Irka Dudka. Od ponad trzech dekad to także mekka dla fanów bluesa w Polsce
Rawa Blues Festival to ukochane dziecko Irka Dudka. Od ponad trzech dekad to także mekka dla fanów bluesa w Polsce Arkadiusz Ławrywianiec
Irek Dudek, Dżem, Myslovitz to marki rozpoznawalne w całej Polsce. Ich fani zapełniają największe sale koncertowe i stadion

Czas przestać myśleć o Śląsku stereotypowo, że to tylko teren przemysłowy czy kopalniany... Mnóstwo muzyków i kapel, z którymi jesteśmy zaprzyjaźnieni, pochodzi z tego regionu - mówi Jurek Owsiak, naczelny dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. I nie rzuca słów na wiatr. Na stworzonym przez siebie Przystanku Woodstock organizację Sceny Folkowej oddał w ręce rybnicko-żorskiej grupy Carrantuohill, która nie ma w naszym kraju sobie równych w celtyckim brzmieniach. Na tym samym Woodstocku już dwie koncertowe płyty DVD zrealizowała grupa Dżem - nasz największy bluesowo-rockowy diamencik.

Dżem to zresztą prawdziwy fenomen. Zespół od ponad 30 lat z powodzeniem nagrywa płyty i występuje przy pełnych salach. - My naprawdę dużo gramy, nie wiem ile zespołów w Polsce gra ponad sto koncertów rocznie - podkreśla Maciej Balcar, wokalista grupy.

Do grona zapracowanych z pewnością należy też grupa Myslovitz, który znakomicie sprawdził się jako alternatywno-rockowy produkt eksportowy. Mysłowicka formacja dowodzona przez Artura Rojka ma na swoim koncie m.in. udane koncerty na Zachodzie. Natomiast sam Rojek stworzył Off Festival - alternatywną imprezę, która najpierw odbywała się w Mysłowicach, a rok temu przeniosła się do Katowic. To dzięki niemu na Śląsku zagrały takie gwiazdy jak Mogwai czy The Flaming Lips.

- Wiem co się dzieje w tym biznesie na świecie. W kwestii artystycznej nie idę na żadne kompromisy. Chcę robić imprezę na światowym poziomie. I dopóki będę mógł, tak będzie się działo - mówi Artur Rojek.

Od lat swoją wierną publiczność ma także Rawa Blues Festival, czyli impreza, której twórcą jest Irek Dudek.

Sprawcą jednej z najbardziej spektakularnych karier ostatniej dekady jest z pewnością Piotr Kupicha, który wraz ze swoją katowicką grupą Feel kilka lat temu szturmem zdobył publiczność Sopot Festivalu. Ich utwór "Jest już ciemno" z miejsca stał się wielkim hitem, a debiutancka płyta stała się bestsellerem. - Najważniejsze to być sobą i dawać z siebie wszystko - twierdzi Piotr Kupicha.

Patrząc na dokonania naszych artystów nie sposób nie wspomnieć o świetnie rozwijającej się scenie kabaretowej. Od ponad 15 lat mamy Ryjka, czyli Rybnicką Jesień Kabaretową, której twórcą jest rybnicki Kabaret Młodych Panów. Drugą ważną imprezą jest Debeściak, czyli Dąbrowska Ściema Kabaretowa organizowana w Dąbrowie Górniczej przez kabaret Dno. Z kolei cieszyńska filia Uniwersytetu Śląskiego dała nam kolejne dobro - kabaret Łowcy.B.
Dziesiątka, z której możemy być dumni

1. Dżem. To jeden z tych zespołów, które się nie starzeją. W październiku 2009 roku w katowickim Spodku hucznie świętowali 30-lecie swojej działalności, a pół roku temu wydali swój najnowszy album "Muza" (pierwszy z nowym klawiszowcem Januszem Borzuckim, który zastąpił tragicznie zmarłego Pawła Bergera), który w dniu premiery zyskał status Złotej Płyty i szybko trafił na szczyt lity polskich bestsellerów.

2. Myslovitz. To Artur Rojek i jego koledzy rozsławili Mysłowice na cały kraj, a nawet Europę. Alternatywno-rockowe granie znakomicie wypełniło niszę na polskim rynku muzycznym, o czym świadczy nieustanne zainteresowanie zespołem, któremu nie przeszkodziła nawet roczna przerwa w działalności. 31 maja ukaże się najnowsza płyta Myslovitz zatytułowana "Nieważne jak wysoko jesteśmy..."

3. Irek Dudek i Rawa Blues Festival. Dzięki Irkowi Dudkowi od ponad trzech dekad możemy pochwalić się imprezą bluesową w Katowicach. Rawa Blues Festival największy i najstarszy w Polsce, jeden z największych na świecie festiwali bluesa. Co roku do przyjeżdżają znakomici bluesmani. Gościł tu m.in. Rod Piazza & The Mighty Flyers, James Blood Ulmer & Vernon Reid, Little Charlie & The Nightcats.

4. Golec uOrkiestra. Łukasza i Pawła Golców, słynnych bliźniaków z Milówki nie trzeba przestawiać. Zespół istnieje od 1998 roku i od tego czasu stał się prawdziwą fabryką hitów, "Ściernisko", jak się okazało zna nawet były prezydent USA. W 2000 roku George W. Bush, podczas oficjalnej wizyty w Polsce zacytował słowa piosenki "Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco" w gmachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

5. Feel. Założony w 2005 roku w Katowicach zespół Feel, którego liderem jest Piotr Kupicha, jest świetnym przykładem jak błyskawicznie można zrobić karierę. W 2007 roku dzięki utworowi "Jest już ciemno" zdobyli Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności podczas Sopot Festivalu. Od tej pory Feel zagrał setki koncertów, są też laureatami wielu nagród muzycznych m.in. Superjedynek czy Telekamer.

6. Off Festival. To jedyna tego typu impreza alternatywna w naszym kraju, której pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest Artur Rojek. Pierwsza edycja Off Festivalu odbyła się w dniach 18-20 sierpnia 2006 roku na terenie kąpieliska "Słupna" w Mysłowicach. Od ubiegłego roku festiwal odbywa się na terenie katowickiej Doliny Trzech Stawów. "Off-ka" bardzo szybko stała się jedną z najmodniejszych imprez.

7. Festival Tauron Nowa Muzyka. Święto muzyki elektronicznej, które najpierw odbywało się w Katowicach, potem na chwilę przeniosło się do Cieszyna, a od dwóch lat gości w stolicy Górnego Śląska. Festiwal poza świetnym składem wykonawców przyciąga także swymi wyjątkowymi przestrzeniami - odbywa się bowiem na zabytkowym terenie po KWK Katowice. Impreza ma już swoich wiernych fanów.

8. Carrantuohill. Założony w 1987 roku rybnicko-żorski zespół grający muzykę celtycką. Nazwa grupy pochodzi od nazwy najwyższego szczytu w Irlandii. Grali już poza granicami Polski, również w Irlandii, gdzie spotkali się z ciepłym przyjęciem. Carrantuohill oprócz tego, że od lat organizuje Scenę Folkową podczas Przystanku Woodstock to ma też swój celtycki festiwal - "SARI - muzyka świata", którego korzenie sięgają... 1987 roku.

9. Kabaret Młodych Panów. Ten funkcjonujący od 2004 roku rybnicki kabaret ma na swoim koncie prawdziwą walizkę nagród - począwszy od najważniejszego w naszym kraju przeglądu kabaretowego czyli słynnej krakowskiej PAKI po laury na Śląskiej Olimpiadzie Kabaretowej. W ich dorobku znalazły się też dwie oficjalne płyty DVD: "Liga Kabaretów - Kabaret Młodych Panów" oraz "Z Młodymi jak najbardziej".

10. Kabaret Łowcy.B. Kabaret powstał w 2002 roku. Utworzony został przez studentów Uniwersytetu Śląskiego, którzy, jak się okazało, nie mają sobie równych, jeśli chodzi o absurdalny humor. Znak rozpoznawczy Łowców: powyciągane i podziurawione swetry (rodem z second-handu). W latach 2004-2006 dwa razy wygrali Ogólnopolski Festiwal Piosenki Kabaretowej O.B.O.R.A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Irek Dudek, Dżem, Myslovitz to śląskie marki - Dziennik Zachodni