Menu Region

TOP 10 - Turystyczne perełki województwa śląskiego

TOP 10 - Turystyczne perełki województwa śląskiego

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Aldona Minorczyk-Cichy

3Komentarze Prześlij Drukuj
TOP 10 - Turystyczne perełki województwa śląskiego

Skansen Górniczy Królowa Luiza w Zabrzu przyciąga artystów i performerów (© Mikołaj Suchan)

Turystyka w Śląskiem? I to jaka! Region, który jeszcze niedawno osobom "spoza" kojarzył się z brudem, dymiącymi kopalniami, obskurnymi familokami czy nawet biedaszybami - bierze odwet. Pokazuje swoje walory i pozytywną energię. A że robi to coraz bardziej profesjonalnie, to i efekty są widoczne.
- To dzięki konsekwencji. W 2008 roku opracowano dla nas strategię marketingową, którą realizujemy. Rok temu już 11 proc. mieszkańców kraju i 16 proc. mieszkańców regionu na pytanie, z czym kojarzy się im Śląskie odpowiadało spontanicznie - "pozytywna energia". Kiedy zaczynaliśmy akcje promocyjne ten odsetek był znikomy - mówi Adam Hajduga, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.


Jeszcze niedawno województwo utożsamiano z Górnym Śląskiem, kominami, upadającymi przedsiębiorstwami, brudem i szarością. To się zmieniło. A koszt poprawienia wizerunku regionu wśród Polaków wyniósł około 1,22 zł na osobę.

- Hasło "Śląskie. Pozytywna energia" oddaje naszą różnorodność - podkreśla Hajduga.

Beskidy, czyli Szczyrk, Wisła, Istebna, Korbielów, Ustroń, Brenna, Milówka - te miejscowości w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl, gdy mówimy o śląskiej turystyce. Są tam szlaki dla piechurów i narciarzy, hotele, pensjonaty, schroniska, ośrodki sportów. Na górze Żar polatasz na lotni, na Jeziorze Żywieckim popływasz na żaglówce, a w Wiśle-Malince poszusujesz na nartach. Ale to wszystko to zaledwie ułamek niezwykle bogatej oferty, jaką ma do zaproponowania województwo śląskie.

Sporty wodne to także Pogoria w Dąbrowie Górniczej i zalew Sosina w Jaworznie Szczakowej, a także Zalew Rybnicki. Na piesze wędrówki, wspinaczkę skałkową, a także speleologię można wybrać się na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Do tego można tam odwiedzić ruiny zamków rycerskich w Pilicy, Ogrodzieńcu i królewskiego w Olsztynie pod Częstochową. Do tego warto zobaczyć zamki w Będzinie i Siewierzu. Na Jurze pojeździsz też na rowerach, koniach i quadach. Na koniec możesz wpaść na Pustynię Błędowską.
1 3 4 5 »
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Polecam powoniać sobie zapachu Kalinki

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Robert (gość)  •

Przepiękny zalew miedzy Chorzowem a Świętochłowicami, a Jedzie jak nie wiem. Fetor jak by ktoś cały Chorzów lizolował po nocch...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pustynia

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ToJa (gość)  •

Czy pustynia błędowska jest chroniona przed zarastaniem, to nie powiedziałabym... Mieszkam niedaleko - przez cały rok 2013 pustynia miała być "zamknięta", bo miało trwać usuwanie stamtąd roślinności. No i co?? Nic takiego nie miało miejsca, a pustynia jak była zarośnięta tak jest :/ A szkoda, bo naprawdę fajne miejsce....

odpowiedzi (0)

skomentuj

Śląsk od morza do pustyni !

+106 / -101

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

:):):):) (gość)  •

"Śląsk jest najlepszym regionem turystycznym w kraju. Mamy tutaj góry, jeziora, pustynię, a nawet morze, co prawda "żywieckie", ale zawsze".

:):):):):)

Śląskie morze koło Żywca :):):):):):):)
Śląska pustynia w Dąbrowie Górniczej :):):):):)
Jura Górnośląska :):):):):):)
Śląskie sanktuarium w Częstochowie :):):):):)
Śląskie smaki w Złotym Potoku koło Częstochowy :):):):):):)

I tacy kretyni zajmują się promocją turystyki ?!

odpowiedzi (0)

skomentuj