TOP 10 - Turystyczne perełki województwa śląskiego

TOP 10 - Turystyczne perełki województwa śląskiego

Aldona Minorczyk-Cichy

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

TOP 10 - Turystyczne perełki województwa śląskiego
TOP 10 - Turystyczne perełki województwa śląskiego

Skansen Górniczy Królowa Luiza w Zabrzu przyciąga artystów i performerów ©Mikołaj Suchan

Turystyka w Śląskiem? I to jaka! Region, który jeszcze niedawno osobom "spoza" kojarzył się z brudem, dymiącymi kopalniami, obskurnymi familokami czy nawet biedaszybami - bierze odwet. Pokazuje swoje walory i pozytywną energię. A że robi to coraz bardziej profesjonalnie, to i efekty są widoczne.
- To dzięki konsekwencji. W 2008 roku opracowano dla nas strategię marketingową, którą realizujemy. Rok temu już 11 proc. mieszkańców kraju i 16 proc. mieszkańców regionu na pytanie, z czym kojarzy się im Śląskie odpowiadało spontanicznie - "pozytywna energia". Kiedy zaczynaliśmy akcje promocyjne ten odsetek był znikomy - mówi Adam Hajduga, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.


Jeszcze niedawno województwo utożsamiano z Górnym Śląskiem, kominami, upadającymi przedsiębiorstwami, brudem i szarością. To się zmieniło. A koszt poprawienia wizerunku regionu wśród Polaków wyniósł około 1,22 zł na osobę.

- Hasło "Śląskie. Pozytywna energia" oddaje naszą różnorodność - podkreśla Hajduga.

Beskidy, czyli Szczyrk, Wisła, Istebna, Korbielów, Ustroń, Brenna, Milówka - te miejscowości w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl, gdy mówimy o śląskiej turystyce. Są tam szlaki dla piechurów i narciarzy, hotele, pensjonaty, schroniska, ośrodki sportów. Na górze Żar polatasz na lotni, na Jeziorze Żywieckim popływasz na żaglówce, a w Wiśle-Malince poszusujesz na nartach. Ale to wszystko to zaledwie ułamek niezwykle bogatej oferty, jaką ma do zaproponowania województwo śląskie.

Sporty wodne to także Pogoria w Dąbrowie Górniczej i zalew Sosina w Jaworznie Szczakowej, a także Zalew Rybnicki. Na piesze wędrówki, wspinaczkę skałkową, a także speleologię można wybrać się na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Do tego można tam odwiedzić ruiny zamków rycerskich w Pilicy, Ogrodzieńcu i królewskiego w Olsztynie pod Częstochową. Do tego warto zobaczyć zamki w Będzinie i Siewierzu. Na Jurze pojeździsz też na rowerach, koniach i quadach. Na koniec możesz wpaść na Pustynię Błędowską.
1 3 4 5 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Polecam powoniać sobie zapachu Kalinki

Robert (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

Przepiękny zalew miedzy Chorzowem a Świętochłowicami, a Jedzie jak nie wiem. Fetor jak by ktoś cały Chorzów lizolował po nocch...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pustynia

ToJa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Czy pustynia błędowska jest chroniona przed zarastaniem, to nie powiedziałabym... Mieszkam niedaleko - przez cały rok 2013 pustynia miała być "zamknięta", bo miało trwać usuwanie stamtąd...rozwiń całość

Czy pustynia błędowska jest chroniona przed zarastaniem, to nie powiedziałabym... Mieszkam niedaleko - przez cały rok 2013 pustynia miała być "zamknięta", bo miało trwać usuwanie stamtąd roślinności. No i co?? Nic takiego nie miało miejsca, a pustynia jak była zarośnięta tak jest :/ A szkoda, bo naprawdę fajne miejsce.... zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Śląsk od morza do pustyni !

:):):):) (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 106 / 102

"Śląsk jest najlepszym regionem turystycznym w kraju. Mamy tutaj góry, jeziora, pustynię, a nawet morze, co prawda "żywieckie", ale zawsze".

:):):):):)

Śląskie morze koło Żywca...rozwiń całość

"Śląsk jest najlepszym regionem turystycznym w kraju. Mamy tutaj góry, jeziora, pustynię, a nawet morze, co prawda "żywieckie", ale zawsze".

:):):):):)

Śląskie morze koło Żywca :):):):):):):)
Śląska pustynia w Dąbrowie Górniczej :):):):):)
Jura Górnośląska :):):):):):)
Śląskie sanktuarium w Częstochowie :):):):):)
Śląskie smaki w Złotym Potoku koło Częstochowy :):):):):):)

I tacy kretyni zajmują się promocją turystyki ?!

zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo