Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żydowskie nagrobki w rowie melioracyjnym w Gorzycach

Paweł Chwał
Z rowu melioracyjnego robotnicy wydobywali macewy. Trafią teraz na kirkut w Żabnie
Z rowu melioracyjnego robotnicy wydobywali macewy. Trafią teraz na kirkut w Żabnie Marcin Głuszek/archiwum UG Źabno
Zabytkowe nagrobki żydowskie, czyli macewy, pochodzące najprawdopodobniej z żabnieńskiego cmentarza, wydobyto z rowu melioracyjnego w Gorzycach. Kamiennymi płytami nagrobnymi obłożone były brzegi rowu w rejonie jednego z czyszczonych przepustów. Nie wiadomo, kto i kiedy zabrał macewy z żabieńskiego kirkutu do umocnienia przepustu. Sprawa nie wyszłaby na jaw, gdyby nie ubiegłoroczna powódź.

- Wielka woda podmyła przepust, odsłaniając płyty, którymi obłożono brzegi rowu - wyjaśnia Adam Bartosz, dyrektor tarnowskiego Muzeum Okręgowego, który jeszcze w ubiegłym roku interweniował w Urzędzie Gminy, aby ten zainteresował się znaleziskiem.

Decyzja o wydobyciu macew i przetransportowaniu ich na żabieński kirkut zapadła w ubiegłym tygodniu, po kolejnej wizycie dyrektora Bartosza w Urzędzie Gminy w Żabnie.

- Zaraz po powodzi mieliśmy mnóstwo ważniejszych spraw do załatwienia. Co innego teraz. Stąd decyzja, aby od razu zająć się tym drażliwym tematem - wyjaśnia Stanisław Kusior, burmistrz Żabna.

Do Gorzyc skierowana została ekipa zakładu komunalnego, która używając koparki, wydobyła kamienne tablice. Mimo licznych zarysowań, pęknięć i zawilgocenia (co najmniej przez kilkadziesiąt lat stały w wodzie) są w niezłym stanie. Na wielu z nich można bez trudu odczytać napisy.

- Przewieźliśmy je na cmentarz żydowski, gdzie zostały odpowiednio zabezpieczone i teraz czekają na konserwację oraz - jeśli będzie to możliwe - ponowne osadzenie w ziemi - mówi burmistrz Kusior. Dodaje, że kolejny ruch, co dalej z nimi zrobić, należy do strony żydowskiej, która trzy lata temu przejęła od gminy utrzymanie kirkutu.

Jak przyznaje Adam Bartosz, odnalezienie kolejnych macew w rejonie Żabna to kwestia czasu, podobnie jak w Brzostku, gdzie udało się odtworzyć od zera miejscowy kirkut właśnie dzięki informacjom o tym, gdzie ukryte są tablice z zapomnianego cmentarza. Część macew wydobyto z rzek i przepustów, a niektóre z fundamentów zabudowań gospodarczych i domów. Dzisiaj na rekonsekrowanym dwa lata temu kirkucie znajduje się już około stu macew.

Nie inaczej było w samym Tarnowie, w którym pochodzące z miejscowego cmentarza macewy posłużyły do budowy muru okalającego budynek poczty. Ostatecznie udało się je oczyścić i na powrót umieścić na kirkucie.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Zabił syna ciosem w klatkę piersiową!
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska