Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grillowanie z DZ! Zobacz nasz poradnik [WIDEO]

Ola Szatan
Grillować można prawie wszystko. Najważniejsze, by spędzić czas w miłej atmosferze
Grillować można prawie wszystko. Najważniejsze, by spędzić czas w miłej atmosferze 123RF
Mieszkańcy Śląska uwielbiają grillować. Pod tym względem znajdujemy się w krajowej czołówce - mówi Remigiusz Rączka, znany kucharz. O tym, co najchętniej grillujemy, jak przyrządzić dobre dania i jakich błędów się ustrzegać powiedział Oli Szatan.

Mieszkańcy Śląska uwielbiają grillo-wać. Pod tym względem znajdujemy się w krajowej czołówce. Bo gdy tylko zrobi się ładna pogoda, to najchętniej gromadzimy się w swoich ogródkach, rozpalamy grilla i przygotowujemy same smakołyki. I wtedy nic więcej do szczęścia nie potrzeba - mówi Remigiusz Rączka, cieszący się niesłabnącą popularnością kucharz z Wodzisławia Śląskiego, O jego kulinarnych pasjach dowiadujemy się z kolejnych odcinków programu "Kuchnia po śląsku", emitowanego na antenie TVS.

- Jeszcze 20 lat temu w Polsce nikt o grillowaniu nie myślał. Wtedy popularne były przede wszystkim ogniska. Ta kultura grillowania przyszła do nas z Zachodu. W Niemczech organizuje się nawet takie specjalne festyny - dodaje Rączka.

Co najchętniej grillujemy na Śląsku? Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale to już nie tylko kiełbasa śląska, krupniok i karczek.

- Upodobania zmieniają się z roku na rok. Już nie tylko królują różnego rodzaju kiełbasy, staramy się też sięgać po inne produkty, chociażby warzywa - opowiada. I po chwili rzuca przepis na grillowaną cukinię.

- Cukinię kroimy w plastry grubości 1 cm. Z oleju, przypraw robimy marynatę. Każdy plaster cukinii smarujemy z obu stron marynatą i grillujemy. Proste?

- Zdecydowanie - odpowiadam. - A przy tym smaczne i niedrogie.

Rybka też lubi się grillować

- Wzorem innych krajów coraz częściej grillujemy ryby, co upodobali sobie m.in. Chorwaci - podkreśla Remigiusz Rączka. Dorsz czy pstrąg? To ci zagadka. A może tak bardziej po królewsku, zaserwujemy gościom łososia?

- Dorsz się na grilla nie nadaje, bo ma bardzo mało tłuszczu - wyjaśnia kucharz Rączka. - Łosoś oraz pstrąg, zwłaszcza z masełkiem sprawdzą się znakomicie. Dobrze przyrządza się flądra bałtycka. Podczas jednej z ostatnich podróży odkryłem też jak smaczna może być makrela z dużą ilością rozmarynu - wylicza kucharz.

Błyskawicznie dorzuca garść cennych rad, które z pewnością przydadzą się podczas zmagań z grillem.

- Zanim zaczniemy grillować rybę, warto najpierw przesmarować ruszt olejem czy oliwą, aby ryba do niego nie przywarła. A potem nie należy przewracać jej więcej niż dwa razy, bo może nam się rozlecieć - dodaje.

Mięso na początku marynujemy

W porządku, a w takim razie co z mięsem? - Dobrze, jeśli wcześniej mięso zamarynujemy, najlepiej kilka godzin wcześniej. Będzie miało głębszy smak. Radziłbym też, aby go za bardzo nie "klepać", bo włókna będą wtedy rozmiażdżone. Mięso grillować należy wolno, żeby nie było surowe w środku. Ale też nie przesadzajmy z tym czasem, bo jeśli karczek jest zbyt długo grillowany, to staje się wyschnięty na wiór - wyjaśnia Remigiusz Rączka.

Dobrze, gdy jest zdrowo

Nie grillujemy już wszystkiego co mamy pod ręką. Świadomość ludzi coraz bardziej idzie w kierunku bardziej zdrowego odżywiania się, co zauważył także nasz mistrz kuchni. - Pojawiają się szaszłyki wegetariańskie oraz mięsno-owocowe, na przykład z jabłkiem i śliwką. One dobrze na nas wpływają, bo dzięki temu nie grożą nam przypadłości żołądkowe. Trafionym dodatkiem są też lekkie sałatki, dobrze sprawdzają się sałaty lodowe z sosem vinegret - kontynuuje.

Dla Remigiusza Rączki majówka to czas spędzany głównie w pracy. Kiedy może mieć wolne, najchętniej ucieka w góry.

- Uwielbiam nade wszystko nasze Beskidy. Zawsze można wykorzystać oscypek, dorzucić go do szaszłyków, zgrillować i podać z żurawiną - rozmarza się Remigiusz.

W tym roku majówkę spędzi w swoim rodzinnym Wodzisławiu Śląskim. 3 maja będzie gościem specjalnego pikniku, który odbędzie się w tamtejszym parku miejskim. - Szykuje się wielkie grillowanie, na które już dzisiaj serdecznie wszystkich zapraszam - podsumowuje Remigiusz Rączka.

Dobre rady dla grillowiczów

Aby nadać grillowanym potrawom aromatu, można do żaru wrzucić owoce jałowca, łupiny orzecha lub kawałki drewna owocowego.

Nie należy grillować mięs peklowanych za pomocą saletry, bowiem saletra pod wpływem wysokiej temperatury rozkłada się i wydziela między innymi rakotwórcze nitrozoaminy.

Kiedy mięso jest upieczone? Wystarczy lekko przycisnąć je do rusztu. Jeżeli ugnie się z łatwością, to znak, iż musi jeszcze poleżeć, objęte żarem. Aby sprawdzić, czy drób jest gotów do spożycia, nakłuwamy go lekko. Biały sok wypływający z nakłucia oznaczać będzie, że można jeść. By sprawdzić ryby, trzeba je naciąć. Jeżeli mięso w środku nadal będzie przeźroczyste, ryba jest jeszcze nie do jedzenia.

POTRAWY Z GRILLA:

Grillowany pstrąg

Składniki na 4 porcje:
pstrąg (4 szt.)
natka pietruszki (0,5 pęczka)
cytryna (2 szt.)
olej (50 ml)
tymianek lub rozmaryn (1 łyżeczka)
sól

Przygotowanie:
Najpierw pstrągi dobrze wypłucz i lekko osusz. Następnie pstrągi należy natrzeć solą wewnątrz i zewnątrz oraz skropić sokiem z cytryny. Siekamy natkę pietruszki i wkładamy ją do środka pstrągów. Na koniec pstrągi należy posypać tymiankiem lub rozmarynem i tak pozostawić w chłodnym miejscu na kilka godzin. Grillujemy najlepiej w specjalnych siatkach do ryb. Aby ryby nie przywierały do siatek, należy przed grillowaniem posmarować je olejem.

Polędwiczka z szpinakiem i serem feta

Składniki na 6 porcji:
Polędwiczka wieprzowa (6 szt.) szpinak (1 pęczek)
ser feta (1 kostka)
czosnek (4 ząbki)
przyprawa warzywna przyprawa do mięs

Przygotowanie:
Polędwiczki przecinamy wzdłuż i rozkładamy tak jak mięso na roladę. Nie należy klepać tłuczkiem. Ser feta rozdrabniamy z przyprawą warzywną (1 płaska łyżeczka) i roztartym czosnkiem. Szpinak trzeba zeszklić na patelni w bardzo małej ilości oleju. Do tego dodajemy sól i pieprz. Na rozłożone polędwiczki nakładamy warstwę sera feta i szpinaku. Całość zwijamy w podłużną roladę i zawiązujemy białymi nićmi. Posypać przyprawą do mięs. Grillować na złoty kolor.

Makrela z grilla

Składniki na 4 porcje
makrela (4 szt.)
rozmaryn (1 pęczek) oliwa z oliwek (100 ml)
czosnek (2 ząbki)
sól

Przygotowanie:
Makrele dokładnie czyścimy, a następnie nacieramy je solą. Pozostawiamy tak na około 1 godzinę. Następnie ryby należy ponacinać ukośnie z obu stron (spowoduje to, że w trakcie grillowania smak rozmarynu z oliwą lepiej przejdzie do ryby, a makrela szybciej się ugrilluje). Gałązki rozmarynu związać i zamoczyć w oliwie z oliwek. Ryby kładziemy na ruszt, zaś w trakcie grillowania smarujemy je rozmarynem. Ryby maksymalnie można przewrócić dwa razy. Po grillowaniu ryby można polać oliwą z oliwek z dodatkiem czosnku.

Wiosenne grillowanie

Grillowanie, takie jakie znamy dziś, zyskało popularność w ostatnich dziesięcioleciach, najpierw w Stanach Zjednoczonych, później w Australii i Europie. Ta najstarsza metoda pieczenia mięsa, znana właściwie od zawsze, została jakby odkryta na nowo i zyskała niebywałą popularność.
Zanim sami rozpoczniemy nasze grillowanie, warto sprawdzić, czy mamy wszystkie niezbędne rzeczy. W naszym plecaku powinny znaleźć się:

grill,
węgiel drzewny,
rozpałka,
miech do podsycania ognia,
szczypce i łapki,
spryskiwacz z wodą,
tacki aluminiowe,
plastikowe naczynia,
sztućce, worki na odpady,
serwetki i ręczniki papierowe.

Najważniejsza rzecz to wybór odpowiedniego grilla. Musi on być stabilny, a ustawienie ułatwiają regulowane nóżki. Rozpałka pozwoli szybko rozniecić ogień i rozżarzyć węgiel, o którym także nie można zapomnieć. Można kupić rozpałkę w płynie lub kostkach. Pamiętajmy jednak, by rozpałki używać tylko na początku.

Podczas imprezy na większą liczbę osób przyda się także miech do podsycania ognia. Można go użyć podczas rozpalania, jak również w trakcie pieczenia potraw. Nie będziemy musieli używać do tego celu swoich płuc.

W przyrządzaniu potraw pomocne będą szczypce i łapki. Zaopatrzmy się w takie, które mają uchwyty izolujące ciepło. Dzięki nim bez trudu obrócimy i zdejmiemy z grilla kiełbaski, mięsa i wszelkiego rodzaju warzywa. Tacki aluminiowe na grilla zapobiegną spływaniu wydzielającego się z potraw tłuszczu do żarzącego się węgla.

Bardzo pomocne będą plastikowe naczynia. Do tego właśnie jest nam potrzebny worek na odpady. Ponieważ potrawy z grilla są tłuste, niezastąpione będą serwetki i ręczniki papierowe.

Podstawowym błędem, który popełniamy w trakcie grillowania, jest smażenie bezpośrednio nad żarem. Tłuszcz wytapiany z mięs lub ryb skapuje bezpośrednio na żar, powodując płomień i wytwarzanie szkodliwych substancji. Aby zapobiec powstawaniu takich szkodliwych związków, należy rozsunąć węgiel na brzegi grilla, a żywność ułożyć na specjalnych tackach aluminiowych izolujących ją od ognia i dymu. Tacki zatrzymują tłuszcz w specjalnie wyprofilowanych karbach, zapobiegając jego wytapianiu się bezpośrednio do żaru, a rozmieszczone na jej powierzchni otwory zapewniają właściwą cyrkulację powietrza. Przygotowane w ten sposób mięso jest kruche, apetyczne i delikatne, a co najważniejsze, nie traci nic ze swoich właściwości smakowych.

Co możemy położyć na naszego grilla? Praktycznie każde mięso. Z wołowiny najlepiej wybrać antrykot, polędwicę lub rostbef. Z wieprzowiny boczek, karkówkę, żeberka, rumsztyk. Z drobiu w zależności od upodobania: piersi, skrzydełka, udka lub całą tuszę. jeżeli chodzi o cielęcinę, najlepiej sprawdzą się nerkówka i sznyclówka. Najlepsze gatunki ryb na grilla to łosoś, pstrąg, sandacz, szczupak, makrela (najlepiej, aby były pieczone w folii).

Poza mięsem warto grillować warzywa. Można je łączyć z mięsem lub grillować osobno. Najlepsze są: kukurydza, pomidory, wszelkie odmiany papryki, bakłażan, cebula, pieczarki. Najwspanialsze są szaszłyki przekładane warzywami.

Jak długo pieczemy mięsa i warzywa?

Wołowina
Antrykot, polędwicę i rostbef grillujemy od 10 do 15 minut.

Wieprzowina
Boczek, karkówkę, żeberka, rumsztyk, polędwicę grillujemy od 30 do 40 minut.

Drób
Piersi, skrzydełka, udka, tuszę w całości grillujemy 20 minut.

Cielęcina
Nerkówkę i sznyclówkę grillujemy 4 minuty.

Wołowina
Antrykot, polędwicę i rostbef grillujemy od 10 do 15 minut.

Ryby
Łososia, pstrąga, sandacza, szczupaka, makrelę grillujemy po 5-6 minuty każdej strony.

Jagnięcina
Chude mięso z jagnięciny grillujemy 15 minut.

Warzywa
Grillujemy je zawsze krótko, około 5-10 minut, obracając.

Dip - dodatek do mięsa z rusztu

Nic tak dobrze nie podkreśla smaku grillowanego mięsa, jak dobry dip. To rodzaj gęstego sosu, podawanego na zimno. Sporządza się go zazwyczaj na bazie twarożku, śmietany, majonezu czy gęstego jogurtu.

Do wybranej bazy najczęściej dodaje się (rozdrobnione): warzywa, owoce, czekoladę, szynkę, ser i przyprawy.

Warto przygotować kilka dipów, każdy o innym smaku tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Wystarczy drobno posiekać lub zetrzeć na tarce wybrane składniki, dokładnie wymieszać z produktem stanowiącym bazę sosu i doprawić do smaku. Dipy najlepiej podać w osobnym naczynku i następnie ustawić je naokoło sosów tak, by każdy z biesiadników miał do nich swobodny dostęp.
Polecamy sosy: miętowo-szpinakowy, marchewkowo-kokosowy i pomidorowy. Pomidorowy można przyrządzić bardzo oryginalnie. Jego receptura jest wyjątkowo prosta: puree pomidorowe, ketchup, cukier i sól do smaku mieszamy bardzo dokładnie, następnie dodajemy biały ser własnego wyrobu i wszystko uzupełniamy aromatyczną mieszanką przypraw masala. Całość tworzy niepowtarzalny smak.

Marynaty poprawiają smak

Dla urozmaicenia grillowania warto zastanowić się nad odpowiednim przyrządzeniem mięsa. Doskonałym rozwiązaniem jest przygotowanie marynaty. Przyrządzone w ten sposób mięso zyska niepowtarzalny smak, będzie kruche i soczyste. Marynata to nic innego niż mieszanina cieczy (np. octu, cytryny wina lub oliwy) i przypraw. Pamiętajmy, że nie wolno mięsa zamrożonego poddawać bezpośredniemu marynowaniu. Trzeba poczekać, aż się rozmrozi.

Marynata czosnkowa

Skład: pasta czosnkowo-imbirowa, sól, ocet, olej, jogurt naturalny, śmietana 36 proc., przyprawa masala. Przygotowanie: mięso (najlepiej kurczaka) najpierw obtaczamy w paście czosnkowo-imbirowej z dodatkiem soli, następnie dodajemy odrobinę octu i oleju. Starannie obtaczamy kurczaka w tej czosnkowej paście. Dalej dodajemy jogurt naturalny, śmietanę i przyprawiamy wszystko mieszanką orientalnych przypraw masala. Tak marynowany kurczak powinien dojrzewać około 20 minut, po tym czasie gotowy jest do grillowania.

Marynata cytrynowa

Skład: sok z cytryny, skórka z cytryny, aromat rumowy, miód płynny, oliwa, curry, natka pietruszki.
Przygotowanie: sok z cytryny, rum, miód, oliwę, skórkę z cytryny połączyć z posiekaną natką pietruszki oraz curry. Wszystko wymieszać i zalać mięso tą marynatą.

Marynata ziołowa

Skład: 1 czerwona cebula, 2 gałązki rozmarynu, 1 gałązka oregano, 2 gałązki tymianku, ząbek czosnku, 6 ziaren pieprzu, 100 ml oliwy z oliwek, 100 ml wytrawnego wina czerwonego.
Przygotowanie: zioła posiekać, pieprz grubo zemleć, cebulę pokroić, ząbek czosnku przepołowić. Oliwę zmieszać z winem, dodać pozostałe składniki.

Marynata orientalna

Skład: kawałek trawy cytrynowej, 15 g imbiru (świeżego), 4 gałązki kolendry, łyżka soku z cytryny, 150 ml oliwy, śmietana 36 proc., przyprawa masala.
Przygotowanie: trawę cytrynową rozgnieść nożem i pokroić na mniejsze kawałki. Kolendrę i imbir posiekać. Sok z cytryny zmieszać z olejem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!