Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulisy beatyfikacji. Tajemnice drogi do świętości polskiego papieża

Redakcja
Po pięciu latach procesu beatyfikacyjnego Jan Paweł II zostanie uroczyście wyniesiony na ołtarze. Owiana tajemnicą procedur droga do świętości miała swoją dramaturgię. Biskup Tadeusz Pieronek kierujący pracami krakowskiego Trybunału Rogatoryjnego w czerwcu 2009 r. mówił o osobach opóźniających w Rzymie beatyfikację.

Komentarz ten odnosił się do podnoszonej w Watykanie sprawy listów papieża i jego przyjaciółki Wandy Półtawskiej. Zdaniem biskupa, w korespondencji nie było nic niestosownego. Rok wcześniej urodzona w Lublinie Wanda Półtawska otrzymała honorowy doktorat KUL-u m.in. za "wieloletnią współpracę z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w głoszeniu światu Ewangelii życia".

Doniesienia z Rzymu o możliwości spowolnienia procesu beatyfikacyjnego zbiegły się w czasie z wydaniem książki "Beskidzkie rekolekcje", dokumentującej przyjaźń Karola Wojtyły z rodziną Półtawskich. Książka m.in. zawiera - obejmującą 50 lat - korespondencję z przyszłym papieżem. Jest w niej także wątek cudownego uzdrowienia chorej na raka autorki. Stało się to po modlitwach ojca Pio, o które słynnego zakonnika poprosił Karol Wojtyła. Ostatecznie wszelkie zarzuty zostały wyjaśnione.

Sensacje pontyfikatu

Wcześniej "Newsweek" ujawnił, że nazwisko polskiego księdza, przewodniczącego komisji historycznej przy komitecie beatyfikacyjnym Jana Pawła II, znajduje się w kartotekach SB. O kolejnych zgrzytach donosiły włoskie gazety m.in. "La Stampa", "Il Giornale", "Panorama", "Tempi". Przeszkodami w beatyfikacji miały być m.in. rzekome informacje o finansowaniu "Solidarności" przez bank watykański, ujawnienie przez płk. Ryszarda Kuklińskiego czterech szpiegów w Watykanie, w tym jednego w bliskim otoczeniu papieża, ucałowanie Koranu przez Jana Pawła II. Tej ostatniej rewelacji zaprzeczył ówczesny arcybiskup Stanisław Dziwisz.

Polskie dążenie do jak najszybszej beatyfikacji zderzyło się ze stanowiskami watykańskich hierarchów - kard. Angelo Sodano i Leonardo Sandri. Ich zdaniem, proces ten przebiegał zbyt szybko, zwłaszcza że nadal trwały procedury wyniesienia na ołtarze kilku włoskich papieży, poprzedników Jana Pawła II. Opinie te, stojące w opozycji do oczekiwań kard. Dziwisza, tłumaczone były "złożonością relacji" w gronie najwyższych dostojników Watykanu. W przetłumaczeniu na język powszedni sugeruje to rywalizację o wpływy, jaka miała miejsce w otoczeniu polskiego papieża. Kard. Sodano nie negował prawa do świętości papieża, jednak odmawiał świadczenia w procesie beatyfikacyjnym tłumacząc, że jego zeznania mogą narazić życie wielu osób.

* SPECJALNY SERWIS PAPIESKI - TYLKO W DZIENNIKU ZACHODNIM

* OGLĄDAJ FILMY WIDEO KRĘCONE W WATYKANIE PRZEZ PIELGRZYMÓW PODCZAS BEATYFIKACJI

* CZYTAJ O PIELGRZYMKACH DO WATYKANU I NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z PRZYGOTOWAŃ DO UROCZYSTOŚCI BEATYFIKACJI JANA PAWŁA II

* OGLĄDAJ ZDJĘCIA Z PLACU ŚW. PIOTRA REPORTERÓW DZIENNIKA ZACHODNIEGO I INTERNAUTÓW

* ZOBACZ ARCHIWALNE FILMY Z PAPIEŻEM JANEM PAWŁEM II

Błędy procedowania

Drodze na ołtarze towarzyszyły sensacyjne przecieki, ujawniające przebieg postępowania i treść składanych zeznań. O. prof. Wiesław Bar, kierujący jedyną w świecie Katedrą Prawa Kanonizacyjnego w KUL, krytykuje tych uczestników procesu, którzy niefrasobliwie podawali fakty objęte tajemnicą. Za niezgodne z rygorami procedowania uważa np. ujawnienie nazwisk niektórych świadków, m.in. Lecha Wałęsy czy Wojciecha Jaruzelskiego, którzy według relacji dziennikarzy, przesłuchiwani byli przez Trybunał Rogatoryjny. Zdaniem o. prof. Bara, błędem było także upublicznienie w mediach nazwisk cenzorów, w tym ks. prof. Andrzeja Szostka z KUL (choć on sam tego nie uczynił), recenzujących dorobek kandydata na ołtarze.

Odnosząc się do sensacji i zarzutów o spowalnianie beatyfikacji kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, dał do zrozumienia, że najbardziej zaszkodził jej brak powściągliwości w słowach niektórych uczestników i obserwatorów procesu.

Szatan boi się papieża

Dużo więcej mniej znanych informacji znalazło się w opublikowanej przed rokiem książce "Dlatego jest święty" postulatora procesu, ks. Stanisława Odera. Media natychmiast podchwyciły zwłaszcza oświadczenie Jana Pawła II o gotowości do złożenia urzędu w przypadku nieuleczalnej choroby oraz wiadomości nt. biczowania się papieża w akcie pokuty za grzechy. Skupiły także uwagę na niewygłoszonej katechezie przygotowanej przez Jana Pawła II po majowym zamachu na jego życie.

Największą przeszkodą w beatyfikacji - zdaniem znanego włoskiego egzorcysty o. Gabriele Amortha - był szatan. (…) Kiedy podczas egzorcyzmów wymieniam imię Jana Pawła II, szatan staje się jeszcze bardziej brutalny i wściekły. Nie cierpi go i powtarza: Tego tam (tzn. Jana Pawła II) nienawidzę bardziej niż ojca Pio. (…) Fakt, że diabeł boi się Jana Pawła II bardziej niż ojca Pio, jasno dowodzi jego faktycznej świętości - twierdzi główny egzorcysta Watykanu w rozmowie opublikowanej na stronie medjugorje.org.pl.

* SPECJALNY SERWIS PAPIESKI - TYLKO W DZIENNIKU ZACHODNIM

* OGLĄDAJ FILMY WIDEO KRĘCONE W WATYKANIE PRZEZ PIELGRZYMÓW PODCZAS BEATYFIKACJI

* CZYTAJ O PIELGRZYMKACH DO WATYKANU I NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z PRZYGOTOWAŃ DO UROCZYSTOŚCI BEATYFIKACJI JANA PAWŁA II

* OGLĄDAJ ZDJĘCIA Z PLACU ŚW. PIOTRA REPORTERÓW DZIENNIKA ZACHODNIEGO I INTERNAUTÓW

* ZOBACZ ARCHIWALNE FILMY Z PAPIEŻEM JANEM PAWŁEM II

Świadkowie z KUL

W procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II swój udział ma KUL, gdzie pracowało i nadal pracuje wielu przyjaciół, kolegów i wychowanków Karola Wojtyły. Lubelski uniwersytet (noszący od 4 kwietnia 2005 r. Jego imię), w którym ks. prof. Wojtyła wykładał etykę blisko 25 lat, z trudem przebija się do głównego nurtu narracji o papieżu Polaku. A przecież tu powstawały intelektualne fundamenty tego pontyfikatu.

Nazwiska ponad 100 osób, które zeznawały przed krakowskim trybunałem, objęte są tajemnicą. Wśród świadków pewne jest nazwisko zmarłego w ub. roku ks. prof. Tadeusza Stycznia, ucznia i przyjaciela Jana Pawła II, towarzyszącego papieżowi w ostatnich chwilach życia, a który nie obnosił się ze swą przyjaźnią z Karolem Wojtyłą. Jego świętość ks. profesor uważał za oczywistość.

W maju 2005 roku udało mi się uzyskać krótką wypowiedź ks. profesora o uczestnictwie w procesie beatyfikacyjnym. - Mam wiele listów, ale nie myślałem, aby sięgnąć do prywatnego archiwum z korespondencją ze względu na obfitość dokumentów uzasadniających beatyfikację. Ojciec Święty był fenomenem. Nie mam wątpliwości, że jest świętym. Myślę tak samo, jak ci młodzi ludzie, którzy na placu św. Piotra w Rzymie wywiesili transparent z napisem "Giovanni Paolo II - SANTO" - podkreślał ks. prof. Styczeń.

Pierwszy w modlitwie

Niewykluczone, że w procesie beatyfikacyjnym uczestniczyli inni współpracownicy prof. Karola Wojtyły z okresu jego pracy na KUL. Prof. Zofia Zdybicka opowiadała o nim jako o filozofie skupiającym się na człowieku i modlitwie: - Wszyscy profesorowie byli pobożni, ale ks. Wojtyła poświęcał modlitwie najwięcej czasu. Nawet w czasie przerwy w wykładach brał w ręce brewiarz. Kiedy dowiedział się, że może zostać biskupem, przez osiem godzin modlił się w kaplicy, po czym dał pozytywną odpowiedź.

Podczas promocji książki "Pasterz" Bernarda Lecomte, prof. Jerzy Gałkowski, student, bliski współpracownik i towarzysz turystycznych eskapad prof. Karola Wojtyły, wspominał swego mistrza: - Karol Wojtyła był wyjątkowym profesorem. Już wtedy coś takiego emanowało z niego, że trzeba było się jakoś przed nim pokazać.

* SPECJALNY SERWIS PAPIESKI - TYLKO W DZIENNIKU ZACHODNIM

* OGLĄDAJ FILMY WIDEO KRĘCONE W WATYKANIE PRZEZ PIELGRZYMÓW PODCZAS BEATYFIKACJI

* CZYTAJ O PIELGRZYMKACH DO WATYKANU I NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z PRZYGOTOWAŃ DO UROCZYSTOŚCI BEATYFIKACJI JANA PAWŁA II

* OGLĄDAJ ZDJĘCIA Z PLACU ŚW. PIOTRA REPORTERÓW DZIENNIKA ZACHODNIEGO I INTERNAUTÓW

* ZOBACZ ARCHIWALNE FILMY Z PAPIEŻEM JANEM PAWŁEM II
Prof. Gałkowski nieraz wypowiadał się w mediach na temat KUL-owskiego okresu papieża, turystycznych wypraw w góry i kajakowych spływów z Karolem Wojtyłą, którego studenci i przyjaciele nazywali wujem. Jak podkreśla profesor, było to wyrazem bliskości i przyjaźni, ale nie miało nic wspólnego ze spoufalaniem się.

Ważna rola recenzenta dorobku ks. Karola Wojtyły przypadła w procesie b. rektorowi KUL i następcy w Katedrze Etyki ks. prof. Andrzejowi Szostkowi, który równie dobrze jako wychowanek i współtowarzysz górskich wędrówek, mógł być świadkiem beatyfikacji. Zadaniem ks. profesora było zbadanie, czy w pismach Karola Wojtyły nie ma treści contra fides et morum, czyli niezgodnych z wiarą i moralnością chrześcijańską oraz jaką osobowość: cnoty, cechy charakteru, właściwości odsłaniają te prace. Ks. prof. Andrzej Szostek związany tajemnicą nie ujawniał swoich ocen.
KUL bronił swego patrona przed atakami przeciwników.

Na zarzuty hiszpańskich teologów o konserwatyzm Jana Pawła II w kwestii celibatu księży, wyświęcania kobiet, stosunku wobec teologii wyzwolenia, b. dziekan Wydziału Teologii ks. prof. Jerzy Pałucki zapewniał, że oskarżenia będą brane pod uwagę, ale nie zagrożą procesowi beatyfikacyjnemu: - Nie sadzę, żeby opinie garstki teologów z Hiszpanii mogły istotnie wpłynąć na proces beatyfikacji. Jan Paweł II był krytykowany, że jest konserwatystą i chwała mu za to, że zachował w Kościele to, co istotne. Warto przypomnieć, że troska Jana Pawła II o wdrażanie w życie całej nauki ewangelicznej, a nie tylko wybierania dogodnych jej elementów, nie jest kontrargumentem, lecz argumentem za beatyfikacją.

Z kolei ks. prof. Andrzej Szostek odpierał zarzuty, że opóźnienia w wydaniu skryptu Karola Wojtyły z 1954 r. pt. "Katolicka nauka społeczna" wynikają z chęci ukrycia, że autor sympatyzował z marksistowskimi teoriami krytycznymi wobec kapitalizmu. KUL czuje się powołany do gromadzenia, badania, upowszechniania spuścizny oraz dawania świadectwa o życiu swego patrona. Jan Paweł II jest honorowym doktorem wszystkich wydziałów uniwersytetu. Wyróżnienie to przyznane zostało za czasów, kiedy rektorem był o. prof. Albert Krąpiec, uczestnik pasjonujących debat filozoficznych z prof. Wojtyłą.

Wojciech Klusek

* SPECJALNY SERWIS PAPIESKI - TYLKO W DZIENNIKU ZACHODNIM

* OGLĄDAJ FILMY WIDEO KRĘCONE W WATYKANIE PRZEZ PIELGRZYMÓW PODCZAS BEATYFIKACJI

* CZYTAJ O PIELGRZYMKACH DO WATYKANU I NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z PRZYGOTOWAŃ DO UROCZYSTOŚCI BEATYFIKACJI JANA PAWŁA II

* OGLĄDAJ ZDJĘCIA Z PLACU ŚW. PIOTRA REPORTERÓW DZIENNIKA ZACHODNIEGO I INTERNAUTÓW

* ZOBACZ ARCHIWALNE FILMY Z PAPIEŻEM JANEM PAWŁEM II

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kulisy beatyfikacji. Tajemnice drogi do świętości polskiego papieża - Dziennik Zachodni