Podróże apostolskie papieża Jana Pawła II

  Podróże apostolskie papieża Jana Pawła II

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Podróże apostolskie do najdalszych zakątków świata, to cecha szczególna pontyfikatu Jana Pawła II - pisze Teresa Semik.
  Nieprzypadkowo trasa pierwszej zagranicznej podróży apostolskiej przywiodła - w 1979 roku - Jana Pawła II do Meksyku. W Ameryce Południowej żyje dziś ponad połowa wszystkich katolików. Papież zwrócił oczy na tę część świata także dlatego, że słynna teologia wyzwolenia - angażowanie się Kościoła w sprawy polityczne i społeczne bliskie ideologii marksistowskiej - nie była zgodna z jego poglądami. Nie przekonał części duchowieństwa, ale ujął swoją wrażliwością wiernych, zwłaszcza biednych. Papież powiedział do nich, że brak pracy jest deptaniem godności człowieka. Tłumy skandowały na jego cześć: "Janie Pawle II. Ty też jesteś Meksykaninem"!

  Wiele kontrowersji wywołała sama zapowiedź pielgrzymki do Republiki Federalnej Niemiec w 1980 roku, kraju Reformacji. Papież skomentował te kontrowersje z przymrużeniem oka: "Reformator kilka wieków temu przybył do Rzymu jako pielgrzym. Dziś biskup Rzymu przybywa jako pielgrzym do duchowych spadkobierców Marcina Lutra".

  Jan Paweł II, niestrudzony zwolennik zjednoczenia wszystkich chrześcijan, podejmował kolejne wysiłki ekumeniczne, ale także zmierzające do zbliżania narodów. Wiele uczynił dla polsko-niemieckiego pojednania, które było również warunkiem zjednoczenia Europy. Był jej orędownikiem. Już na początku swojego pontyfikatu powiedział: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych".

  Wielkim echem odbiła się pielgrzymka papieża do Afryki - do pogrążonej w konfliktach Angoli w 1992 roku. Kiedy pytano go w drodze, czy to nie nazbyt niebezpieczne, odpowiedział w swoim stylu: "Zdaję sobie z tego sprawę, ale istnieje jeszcze opatrzność Boża".

  Wyjazd na komunistyczną Kubę w 1998 roku też nie należał do łatwych, ale papież liczył na to, że swoją obecnością wzmocni kubański Kościół. Na płycie lotniska, ku zdziwieniu świata, witał go serdecznie Fidel Castro w garniturze. Papież znów zwyciężył. Msza zgromadziła milion wiernych, a on do nich mówił donośnie: "Niech Kuba otworzy się na świat. Niechaj świat otworzy się na Kubę, aby ten naród mógł patrzeć w przyszłość z nadzieją".

  W symbolicznym roku 2000 Jan Paweł II odbył podróż apostolską do Izraela. To był kolejny krok w kierunku pojednania chrześcijan ze społecznością żydowską.

  W czasie swojego pontyfikatu papież Polak odbył 104 podróże apostolskie na wszystkie kontynenty. Nikt przed nim nie był tak blisko wiernych.

  * SPECJALNY SERWIS PAPIESKI - TYLKO W DZIENNIKU ZACHODNIM

  * CZYTAJ NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z PRZYGOTOWAŃ DO UROCZYSTOŚCI BEATYFIKACJI JANA PAWŁA II

  * ZOBACZ ARCHIWALNE FILMY Z PAPIEŻEM JANEM PAWŁEM II

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama