Śląskie: Pamiętacie pierwszomajowe pochody?

  Śląskie: Pamiętacie pierwszomajowe pochody?

  Joanna Heler

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tłum ludzi na pochodzie w Katowicach w 1984 roku

  Tłum ludzi na pochodzie w Katowicach w 1984 roku ©Józef Makal

  Tłumy zgromadzonych na pierwszomajowych pochodach skandują: Stalin! Pokój! Długo nie milkną owacje na cześć Polski Ludowej, Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, bratniego Związku Radzieckiego. Na sztandarach hasła "RWPG motorem postępu gospodarczego" czy "Studenci z partią". Pamiętacie? Niektórzy tak...
  Tłum ludzi na pochodzie w Katowicach w 1984 roku

  Tłum ludzi na pochodzie w Katowicach w 1984 roku ©Józef Makal

  Zygmunt Witkowski z Sosnowca, rocznik 1946, wspomina, że przez jego rodzinne miasto przechodził nie jeden, a dwa pochody. Przez centrum, ale i przez robotniczą Niwkę-Modrzejów. Ten ostatni, z 1989 roku, pan Zygmunt zarejestrował nawet na kasecie magnetowidowej.

  - Przymus chodzenia na pochody zależał od tego, jak rygorystycznie podchodził do sprawy I sekretarz PZPR w zakładzie pracy - wspomina Zygmunt Witkowski.
  - Jak był normalny, to nie prowadził nawet list obecności. W szkole, w Technikum Górniczym w Katowicach, mój wychowawca nie był pupilkiem władzy. Na pochody nas nie gonił. Ja akurat chodziłem, bo lubiłem.

  We wspomnieniach uczestników pochodów pozostał smak krupnioków i kiełbasy na gorąco, serwowanych na trasie przemarszu przez PSS Społem. Wspominają też otwarte 1 maja sklepy, do których "rzucano" tak pożądane wówczas kubańskie pomarańcze i rolki papieru toaletowego. Przed trybuną defilowali przodownicy nauki i pracy. Przepasani czerwonymi szarfami, nieśli makiety swoich przedsiębiorstw i plansze informujące o wyrobionej normie.

  Zbigniew Gołasz, urodzony w 1972 roku historyk Muzeum Miejskiego w Zabrzu, twierdzi: - Dla dzieci pochód to była frajda poprzedzona wycinaniem z papieru kwiatów i gołębi. Dla młodzieży wielka laba kończąca się ucieczką za pierwszy napotkany róg, gdy nikt nie patrzył - mówi i dodaje: - Komuniści wypaczyli ten dzień, zawłaszczając ideę. Trzeba pamiętać, że przed wojną to było spontaniczne spotkanie osób manifestujących swe niezadowolenie. A potem propaganda wzięła górę.

  W III RP pochody nie zanikły. Święto Ludzi Pracy sosnowieckie SLD uczci przemarszem spod Urzędu Miasta. W Zabrzu natomiast złożą kwiaty pod pomnikiem Wincentego Pstrowskiego, ogłoszonego przez propagandę pierwszym wśród przodowników pracy.

  Jak wspominasz swoje pierwszomajowe pochody?

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teraz też są pochody!

   PKLT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 25

   Teraz odpowiednikiem pochodu 1-majowego jest pochód w Boże Ciało.
   Tak samo jak za PRL-u 1 maja teraz w Boże Ciało nie ma co samochodem wyjeżdżać przed południem - ulice są blokowane przemarszami...rozwiń całość

   Teraz odpowiednikiem pochodu 1-majowego jest pochód w Boże Ciało.
   Tak samo jak za PRL-u 1 maja teraz w Boże Ciało nie ma co samochodem wyjeżdżać przed południem - ulice są blokowane przemarszami mocherów przy obstawie policji.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama