18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Paweł II: Wiara i rozum

Jarosław Dudycz
Najbliższe dni zwracają naszą uwagę na Jana Pawła II. Różnie można uczcić jego beatyfikację. Można być w Rzymie i w omdlewającym słońcu Wiecznego Miasta spędzić wiele godzin na Placu Świętego Piotra. Można także podążyć polskimi szlakami papieża: pojechać do Wadowic, zwiedzić tamtejsze muzeum i kościół, a potem znaleźć się w Krakowie, pomiędzy Franciszkańską, Kanoniczą a Wawelem, gdzie Karol Wojtyła żył i pracował jako profesor, a potem biskup.

Uważniejsi i lepiej znający biografię papieża wytropią także gmach przy ulicy Gołębiej, w którym młody Wojtyła odbywał, przerwane wojną, a po roku 1940 nagłą zmianą planów życiowych, studia polonistyczne. Jest jeszcze dom przy ulicy Tynieckiej, w którym mieszkał krótko ze swoim ojcem. Wszystkie te tropy, ta wielość ulic i zajęć, pomogą nam uprzytomnić sobie, jak dynamiczne było życie Jana Pawła II, jak wiele spraw się na nie składało, jak rozbudowanych i trudnych.

Papież żył bardzo głęboko, niezwykle refleksyjnie, umiał podejmować skomplikowane decyzje. Umiał w odpowiednim momencie zmienić drogę życiową, zweryfikować swoje cele, podjąć ryzyko. Tego powinniśmy się od niego uczyć. My, którzy często żyjemy w stagnacji, boimy się, kurczowo trzymamy jednego miejsca. Niby wiemy, że trzeba coś poprawić, ale jakąś potworną siłą inercji skazujemy się na bezruch. Rezygnujemy z kontroli nad własnym życiem.

Karol Wojtyła żył inaczej, był człowiekiem planu, kiedy w kwietniu 2005 roku umierał, mógł mieć przekonanie, że życie, które za sobą zostawia, było owocne i konsekwentne. Bardzo mądre. Ale mądre, to nie znaczy: pomnikowe, sztuczne. To nie znaczy: mdłe i niewzruszone, naiwne. Janowi Pawłowi II na pewno nie brakowało dramatów. Kto myśli, że mu się w życiu nie powinęła noga, ten zamiast wzoru, z którym można twórczo dyskutować, chce mieć w Karolu Wojtyle idola. Ważne jest to, że papież nigdy nie stracił z oczu wartości fundamentalnych, nie popadł w marazm, nie zdarzyła się mu małostkowość. Zawsze orientował się na dialog z drugim człowiekiem, był daleki od małych wojenek i koterii, od przyklejania etykiet. To był człowiek wielkiej pracy nad sobą. Człowiek wielkiej samoświadomości.

Spójrzmy na naszą wiarę i nasze umiejętności w kontekście Jana Pawła II. Oczytany profesor, autor znakomitych książek i dokumentów kościelnych. Człowiek, który dzięki więzi z Chrystusem umiał na świat patrzyć nowymi kategoriami, w sposób wolny od uprzedzeń i ideologii. A co z nami? Karol Wojtyła uchodzi u nas za autorytet, ale jakie jego pasje i zachowania podzielamy? Z Karola Wojtyły jednoznacznie trzeba być dumnym. Z nas - niekoniecznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!