Plebiscyt Górnośląski [KOMPENDIUM WIEDZY]

  Plebiscyt Górnośląski [KOMPENDIUM WIEDZY]

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Plebiscyt Górnośląski [KOMPENDIUM WIEDZY]

  ©arc.

  Kluczowym wydarzeniem związanym z tematyką Powstań Śląskich jest plebiscyt, w którym głosowano o przynależności państwowej Górnego Śląska. Podział był korzystny dla Polski - na przyłączonym terenie znajdowały się 53 z 67 istniejących kopalni, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni
  Plebiscyt Górnośląski [KOMPENDIUM WIEDZY]

  ©arc.

  W Katowicach rocznicę uczczono m.in. debatą oksfordzką uczniów śląskich liceów, okolicznościową wystawą w zabytkowym tramwaju oraz rekonstrukcją głosowania sprzed 90 lat. W kilku punktach miasta można było otrzymać imienną kartę identyfikacyjną - na wzór tej, jaka obowiązywała w 1921 r. - i oddać swój głos za Polską lub Niemcami.

  O przeprowadzeniu plebiscytu, który miał rozstrzygnąć o podziale pruskiego przed I wojną światową Górnego Śląska między Niemcy i Polskę, zdecydowała w czerwcu 1919 r.
  Konferencja Wersalska. Powstanie niepodległej Polski w 1918 r. wzmogło w tamtym czasie polski ruch narodowy na Śląsku. Dążeniom ludności polskiej przeciwstawiała się niemiecka administracja i wojsko.

  Niezadowolenie Polaków z decyzji o przeprowadzeniu plebiscytu oraz niemiecki terror i represje, m.in. dokonana 15 sierpnia 1919 r. masakra robotników w kopalni "Mysłowice" doprowadziły do wybuchu w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. pierwszego powstania śląskiego. Zakończyło się ono, stłumione przez Niemców, 26 sierpnia.

  Na początku 1920 r. w Opolu rozpoczęła pracę powołana na mocy Traktatu Wersalskiego Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa. Komisja nadzorowała przygotowanie i przebieg plebiscytu. Jednocześnie zorganizowano dwa komisariaty plebiscytowe - kierowany przez Wojciecha Korfantego polski z siedzibą w Bytomiu oraz kierowany przez Kurta Urbanka niemiecki - w Katowicach.

  Drugie powstanie śląskie wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r. w wyniku prób zbrojnego opanowania terenu plebiscytowego przez bojówki niemieckie i napadów na polskie lokale. Zablokowane przez alianckie wojska powstanie zakończyło się 25 sierpnia na rozkaz jego dowódców.

  W jego wyniku niemiecką policję plebiscytową zastąpiono mieszaną - polsko-niemiecką, z obszaru plebiscytowego usunięto też osoby przybyłe tam po sierpniu 1919 r. Mimo to kampania plebiscytowa była brutalna, obie strony posuwały się do aktów terroru. Według różnych źródeł, ginąć mogło nawet kilka osób dziennie.

  WSZYSTKO O POWSTANIACH ŚLĄSKICH NA DZIENNIKZACHODNI.PL
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama