Jan Paweł II był z Polski. Wątpliwe, że historia się...

  Jan Paweł II był z Polski. Wątpliwe, że historia się powtórzy

  Arcybiskup Stanisław Nowak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na beatyfikację do Rzymu przyjechało wielu ważnych przedstawicieli polskiego Kościoła. Dziennik Zachodni rozmawia z metropolitą częstochowskim arcybiskupem Stanisławem Nowakiem, który podzielił się z nami swoimi przemyśleniami na temat dziedzictwa Jana Pawła II.
  Arcybiskup Stanisław Nowak

  Arcybiskup Stanisław Nowak ©Arkadiusz Gola

  Księże arcybiskupie, co zostało z dziedzictwa Jana Pawła II? Co nas może nadal. Inspirować?

  Powiedziałbym, że na pierwszym miejscu osobowość Jana Pawła II. Tak myślę sobie, że ten człowiek tak ogromnie dużo napisał na wszystkich etapach swojego życia. Jako profesor, młody człowiek, który był poetą, i jako biskup, i wreszcie jako Ojciec Święty. Żaden z papieży nie pozostawił chyba takiej spuścizny intelektualnej. To co jednak nas inspiruje, to piękno postaci Jana Pawła II, które było odczuwalne. Ojciec Święty promieniował człowieczeństwem swoim.

  Są ludzie, którzy promieniują blaskiem wewnętrznym. To był człowiek dobry i tą dobrocią promieniował.
  To była zresztą istota jego człowieczeństwa. I moim zdaniem to zostanie po Janie Pawle II. Ważne jest to, żeby starsze pokolenie przekazywało młodszemu, że był wśród nas taki dobry człowiek. Oczywiście pamięć ludzka bywa zawodna, więc dobrze, że o Janie Pawle II świadczą także jego pisma. Z tego wszystkiego rodzi się też kult. Dzięki niemu na nowo wydobędziemy te pokłady dobra, mądrości jakimi promieniował Jan Paweł II. I to pójdzie w świat, będzie jego dziedzictwem, o które pan pyta.

  Są też pewne obiektywne sprawy, które nadal będą istotne. Jan Paweł II był jedynym papieżem z Polski i możemy raczej wątpić, czy historia się powtórzy w najbliższym czasie. W dodatku był to papież przełomu tysiącleci.

  Jan Paweł II miał też jeden z najdłuższych pontyfikatów w historii. Wyjątkowość i jedyność tego człowieka jest niewątpliwa i historia o nim na pewno nie zapomni. Szczególnie, że też walnie Jan Paweł II kształtował rzeczywistość. Nawet Michaił Gorbaczow mówił, że bez. papieża z Polski nie byłby możliwy ten przełom polityczno-społeczny w Polsce i Europie Wschodniej, jaki się dokonał.

  Myśli ksiądz biskup o słowach: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi?

  Tak, ale nie tylko. Jan Paweł II nie stał oczywiście bezpośrednio za powstaniem Solidarności, ale stworzył klimat dla jej działalności. Lech Wałęsa zresztą wielokrotnie powtarzał, że był pod wpływem nauk i przesłania papieskiego. Pamiętajmy też, że Jan Paweł II był nośnikiem idei zwyczajnej solidarności międzyludzkiej. Jest zresztą tak wiele istotnych wątków, które zapoczątkował lub twórczo rozwinął Jan Paweł II, że jego postać musiała i musi odcisnąć swoje piętno w szeroko pojętej kulturze.

  * SPECJALNY SERWIS PAPIESKI - TYLKO W DZIENNIKU ZACHODNIM

  * OGLĄDAJ FILMY WIDEO KRĘCONE W WATYKANIE PRZEZ PIELGRZYMÓW PODCZAS BEATYFIKACJI

  * CZYTAJ O PIELGRZYMKACH DO WATYKANU I NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z PRZYGOTOWAŃ DO UROCZYSTOŚCI BEATYFIKACJI JANA PAWŁA II

  * OGLĄDAJ ZDJĘCIA Z PLACU ŚW. PIOTRA REPORTERÓW DZIENNIKA ZACHODNIEGO I INTERNAUTÓW

  * ZOBACZ ARCHIWALNE FILMY Z PAPIEŻEM JANEM PAWŁEM II

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Puste słowa i nicość

   JPM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 13

   Niestety o ojcu JP II zapominają politycy, ludzie i kościół. Najgorszym jest wprowadzenie konkordatu. To spowodowało chowanie się pod postacią JP. II . Zamknięcie się kościoła dla społeczeństwa...rozwiń całość

   Niestety o ojcu JP II zapominają politycy, ludzie i kościół. Najgorszym jest wprowadzenie konkordatu. To spowodowało chowanie się pod postacią JP. II . Zamknięcie się kościoła dla społeczeństwa i czerpanie zysków pełnymi garściami z postaci JPII. Rozgłośnia Toruńska odeszła od spraw przyziemnych, społecznych gdy dokonuje się totalne rozszabrowywanie gospodarki polski przez polityczne struktury. Jest na to ogólne przyzwolenie co negował JP.II i głośno o tym mówił . W obecnych czasach kiedy padł totalitaryzm w postaci komunizmu zastępowany on jest zakamuflowanym kapitalizmem i jest na to zgoda kościoła . Nikt nie wychyla nosa zza płotów które kryją bogate zamczyska kurii biskupich, oraz probostwa parafii. Kościół nie ma autorytetu a ludzie modlą się do bratobójczych organizacji kościelnych stojących po różnych stronach polityki państwa. W kościołach do ludzi coraz bardziej przemawiają politycy uwikłani w szalbierskie interesy. Odstępuje się od ludzi a szuka się korzyści w interesach. Co dziedzictwem JPII za tydzień ,miesiąc, rok- nie potrafimy z tego korzystać i będziemy zbierać tylko szmal w październiku z okazji dnia JP II.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama