Beatyfikacja Jana Pawła II: Na placu św. Piotra tłumy

  Beatyfikacja Jana Pawła II: Na placu św. Piotra tłumy

  Krzysztof Szendzielorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na nieco ponad godzinę przed mszą beatyfikacyjną nie można się już dostać na plac św. Piotra. Ten zaś choć szczelnie wypełniony, to jednak ma strefy puste. Tak jest na przykład w rejonie od zakończenia kolumnady Berniniego do Alei Pojednania.
  Beatyfikacja Jana Pawła II: Na placu św. Piotra tłumy

  ©Arkadiusz Gola

  Główna ulica prowadząca do placu też jest już wypełniona tłumami pielgrzymów. Wierni, którzy nie dotarli w centralne miejsce obchodów, rozbijają obozowiska na placach i ulicach wokół placu św. Piotra. Fotoreporter DZ Arkadiusz Gola, który był już zawodowo kilka razy we Włoszech twierdzi, że teraz w Watykanie jest tylu pielgrzymów, ilu było na pogrzebie Jana Pawła II w kwietniu 2005 roku. Choć oczywiście wiernych jest o wiele mniej w samym Rzymie. Miasto nie pozwala zapomnieć o beatyfikacji. Informują o tym prawie na każdym placu plakaty i banery z wizerunkiem Jana Pawła II.

  - Przyjechaliśmy do Rzymu dziś przed godzina piątą rano. Od razu z grupą poszliśmy na plac św.
  Piotra. Mnie udało się dojść dosyć blisko i mam widok na ołtarz, ale nie wiem ilu osobom z naszej 1550-osobowej grupy udało się wejść na plac - mówi Jan Stiwe, którego spotkaliśmy w strefie za kolumnadą Berniniego obok biura prasowego. Na plac św. Piotra zaczęto wpuszczać dopiero o godz. 5.30. Miejsce beatyfikacji szybko się jednak zapełniło.

  Zaskakujące jest jednak to, że dojazd metrem w rejon placu św. Piotra nie był specjalnie uciążliwy. Wagony były wypełnione, ale większość pasażerów na linii A metra wsiadło na jego pierwszych przystankach w dzielnicach oddalonych od centrum. Sporo pielgrzymów weszło do metra na drugim przystanku Cinecitta, w pobliżu, którego mieszkamy. By dojechać do stacji Ottaviano w rejonie placu św. Piotra musimy przejechać 20 stacji. Po drodze wielu pielgrzymów nie wsiadało. Organizatorom udało się rozładować korki w metrze. Po sobotnim wieczornym czuwaniu w Circo Massimo do metra próbowały się dostać tłumy wiernych. Wolontariusze wpuszczali jednak pielgrzymów w podziemia grupami, by się nie stratowali. Przypominamy jednocześnie, że wejścia do głównej stacji przesiadkowej metra w Rzymie, czyli Termini, są dziś zamknięte. Można z niej tylko wyjść.

  * SPECJALNY SERWIS PAPIESKI - TYLKO W DZIENNIKU ZACHODNIM
  *RELACJA NA ŻYWO Z UROCZYSTOŚCI BEATYFIKACYJNYCH JANA PAWŁA II W WATYKANIE
  * OGLĄDAJ FILMY WIDEO KRĘCONE W WATYKANIE PRZEZ PIELGRZYMÓW PODCZAS BEATYFIKACJI
  * CZYTAJ O PIELGRZYMKACH DO WATYKANU I NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z PRZYGOTOWAŃ DO UROCZYSTOŚCI BEATYFIKACJI JANA PAWŁA II
  * OGLĄDAJ ZDJĘCIA Z PLACU ŚW. PIOTRA REPORTERÓW DZIENNIKA ZACHODNIEGO I INTERNAUTÓW
  * ZOBACZ ARCHIWALNE FILMY Z PAPIEŻEM JANEM PAWŁEM II

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama