Ważne
  Dziś rocznica powstania śląskiego. Którego? Ha!

  Dziś rocznica powstania śląskiego. Którego? Ha!

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dziś rocznica powstania śląskiego. Którego? Ha!

  ©arc.

  Polska nie zna historii Śląska, dlatego go nie rozumie? Załóżmy, że statystyczny Ślązak spróbowałby opowiedzieć o dziejach swojego regionu warszawiakowi albo gdańszczaninowi. Opowieść nie byłaby długa.
  Dziś rocznica powstania śląskiego. Którego? Ha!

  ©arc.

  Dziś w nocy minie dokładnie 90 lat od wybuchu III powstania śląskiego, zrywu wyjątkowego w historii Polski, bo jednego z kilku zaledwie zwycięskich. Jak wiele o nim wiemy? Posłużmy się wynikami testu z historii regionu, który przed dwoma tygodniami odbył się w Katowicach. Uczestnicy konkursu, pytani o powstania śląskie, poprawnie odpowiadali raz na trzy próby. Z 2375 zadanych pytań, błędnych wskazań było aż 1578, czyli ponad 66 proc.


  - To i tak lepsza statystyka od tej wynikającej z jednych z moich badań. Gdy kilka lat temu pytałem licealistów w Katowicach o wiedzę historyczną na temat regionu, dwóch-trzech wiedziało coś o Sejmie czy Skarbie Śląskim. Dwóch-trzech na... stu - mówi prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.

  W środę Sejm RP w ostatniej chwili przyjął uchwałę upamiętniającą III powstanie śląskie. Wcześniej posłowie PO i PiS, w tym śląscy reprezentanci tych partii, nie mogli dojść do porozumienia w kwestii jej treści.

  W podobnym stylu Ministerstwo Edukacji podchodzi do sprawy edukacji regionalnej w szkołach, która została sprowadzona do poziomu zapchaj dziury w centralnym programie nauczania. Skutkuje to tym, że w śląskich szkołach zajęcia z wiedzy o regionie prowadzone są w szkołach wyłącznie dzięki pasjonatom i społecznikom. Nie trzeba badań, by stwierdzić, że to za mało.

  Do wojewódzkiego konkursu "Edukacja regionalna w szkole" prowadzonego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach zgłosiło się w tym roku 100 szkół. Czyli niespełna 3 proc. z 3,5 tys. placówek w całym województwie. W II LO w Bytomiu III powstanie uczniowie i nauczyciele działający w szkolnym stowarzyszeniu "Żeromszczak" upamiętnili spektaklem "Sceny z życia śląskiej rodziny" adresowanym do uczniów bytomskich gimnazjów. Wyreżyserowała go nauczycielka, Beata Maria Ziaja.

  * III POWSTANIE ŚLĄSKIE, CZYLI PRAWDA I MITY. PRZECZYTAJ KONIECZNIE

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oswiecim obozem dla Slazakow po II wojnie

   nieboszka polska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 26

   Paradoksalnie dalo sie umiescic w Oswiecimiu tablice ku czci zamordowanych Slazakow w tym obozie koncentracyjnym, ktory pracowal pelna para od 1945-47 trafiali do niego Slazacy z Slaska dolnego jak...rozwiń całość

   Paradoksalnie dalo sie umiescic w Oswiecimiu tablice ku czci zamordowanych Slazakow w tym obozie koncentracyjnym, ktory pracowal pelna para od 1945-47 trafiali do niego Slazacy z Slaska dolnego jak i gornego bardzo liczni byli tez Slazacy z Slaska Cieszynskiego.Polska nie wyjasnila faktow i nie zamiza ujawnic nawet przyblizonyh liczb ofiar,naturalnie paru wieznia udalo sie przezyc i mzna tu mowic o ok.350-500 wiezniach z ktorych pzeylo zaledwie 20000.Dziś w Oświęcimiu pan Jerzy Gorzelik jako przedstawiciel Marszałka Województwa Śląskiego wziął udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej upamiętniającej istnienie w latach 1945-46 obozu pracy przymusowej zarządzanego przez NKWD i UB.

   Gospodarzem uroczystości był pan Prezydent Miasta Oświęcim Janusz Marszałek. Głos zabrali także pan Jerzy Gorzelik, pan Sebastian Rosenbaum z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz inicjator upamiętnienia ofiar obozu pan Józef Jancza. Obecne były poczty sztandarowe miasta Oświęcimia i Ruchu Autonomii Śląska.

   Mówcy podkreślali przede wszystkim, że ten moment w historii przez lata nie był w ogóle znany, a do dziś nie jest w pełni zbadany. Jak zauważył pan Jancza, obóz w Oświęcimiu nie był jedynym obozem tego rodzaju, a trafiało się do nich po wojnie na podstawie plotek i posądzeń, nawet za samą znajomość języka niemieckiego.
   Panowie wskazywali również, że fakt wmurowania tablicy jest przejawem działania społeczeństwa obywatelskiego: na inicjatywę osób prywatnych odpowiedział lokalny samorząd we współdziałaniu z innymi instytucjami.

   Po wspólnym odsłonięciu tablicy przedstawiciele władz złożyli kwiaty.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nauczanie historii Śląska

   jaga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 14

   zaniedbano przez całe lata socjalizmu, a i lata wolności nie polepszyły tej wiedzy przez zaniedbanie ministerstwa oświaty, toteż nie dziwcie się, że RAŚ nawołuje do pobudzenia tożsamości Ślązaków i...rozwiń całość

   zaniedbano przez całe lata socjalizmu, a i lata wolności nie polepszyły tej wiedzy przez zaniedbanie ministerstwa oświaty, toteż nie dziwcie się, że RAŚ nawołuje do pobudzenia tożsamości Ślązaków i wzięcia sprawy Śląska w swoje ręce, i to z powodzeniem !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Postanie

   Nieboszka polska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 16

   czy chodzi o te grupy terorystyczne ktore nam polska sprezetowala aby wpierw zajac Slask a poziej zpolonizowac i wyzyskac do ostaka !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Norbert - puknij ty sie w łeb ciężkim przedmiotem

   Anatol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 30

   wojna domowa... rany boskie, ta indoktrynacja zaczyna przybierać niebezpiecznych kształtów. Norbert - wojna domowa, importowana z polskiej zagranicy???? Jerzy Gorzelik zrobił ci chyba krzywdę...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   taki artykul = skandal

   Norbert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 30

   To nie edukacja, to ino balamucenie.
   Te "powstania", ta haja, to byla Wojna Domowo, importowano z polskiej zagranicy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Byl spokoj ...

   ... i tak bylo najlepiej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 31

   Z tzw. powstaniami slaskimi - po 1989r. - dlugo byl spokoj. Pod pomnik powstancow slaskich prawie nikt nie przychodzil - z okazji rocznic.
   Owszem pomnik powstancow slaskich jest artystycznie,...rozwiń całość

   Z tzw. powstaniami slaskimi - po 1989r. - dlugo byl spokoj. Pod pomnik powstancow slaskich prawie nikt nie przychodzil - z okazji rocznic.
   Owszem pomnik powstancow slaskich jest artystycznie, turystycznie ciekawy.
   Obchodzenie takich rocznic wywoluje tylko nieprzyjemne wspomnienia - bo to rocznice krwawej wojny.
   Proponowalbym obchodzic tylko rocznice plebiscytu.
   Niezaleznie od wyniku, bylo to demokratyczne wydarzenie - w przeciwienstwie do krwawych walk.
   Nie nalezy - ciagle mieszac w historii:
   inaczej na to patrza Niemcy, inaczej Slazacy, a inaczej Polacy.
   Wszyscy mieszkaja zgodnie na G.Slasku i niech tak zostanie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tylko

   yorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 22

   żółto niebieską bo to moja od serca.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama