W Katowicach rozpoczął się Kongres Języka Polskiego

  W Katowicach rozpoczął się Kongres Języka Polskiego

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Najwybitniejsi polscy językoznawcy rozpoczęli dziś w Katowicach trzydniową debatę o stanie polszczyzny. Kongres Języka Polskiego zainaugurowany został w historycznej Sali Sejmu Śląskiego.
  Uczestników Kongresu Języka Polskiego witał wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, podkreślając, że jest to wydarzenie nie tylko dla miasta Katowice, ale i całego regionu, który do tej pory kojarzył się z przemysłem, a nie z kulturą i nauką. "Dziś zadajemy kłam temu" - podkreślił w swym wystąpieniu. Życząc owocnych obrad, wojewoda przywołał słowa Karola Wojtyły z wiersza "Ojczyzna": "Gdy dokoła mówią językami, dźwięczy pośród nich jeden: nasz własny. Zagłębia się w myśli pokoleń i ziemię naszą opływa i staje się dachem domu, w którym jesteśmy razem...".

  Kongres otworzyły wykłady: historyka prof. Janusza Tazbira o języku polskim i tożsamości narodowej oraz językoznawcy prof. Jerzego Barmińskiego o etyce słowa.

  Kongres Języka Polskiego zorganizowany został pod auspicjami Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk i Senatu RP. Inicjatorką zwołania Kongresu Języka Polskiego była wicemarszałek Senatu RP, dziennikarka Krystyna Bochenek. Właśnie jej pamięci dedykowane jest to spotkanie językoznawców, artystów i dziennikarzy, którzy podejmą się zdiagnozowania stanu polszczyzny. Dyskutować będą m.in. na temat polszczyzny w szkole, w kościołach i ruchach religijnych, w kulturze popularnej, w literaturze, teatrze, nauce, urzędach i sądach, polityce i nowych mediach. Patronatem honorowym objął Kongres Języka Polskiego prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Kongres otwiera cykl "Języki narodowe w zjednoczonej Europie".

  W ostatnim dniu Kongresu Języka Polskiego odbędzie się gala "Ambasador Polszczyzny", podczas której wyróżnione zostaną osoby znane ze szczególnie pięknej polszczyzny. "Wielkim Ambasadorem Polszczyzny" kapituła nagrody wyróżniła pośmiertnie Krystynę Bochenek.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama