Bomba pod centrum

  Bomba pod centrum

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prawie półtora tysiąca mieszkańców Raciborza ewakuowano wczoraj z rejonu zagrożonego wybuchem 400-kilogramowej bomby lotniczej. Dzień wcześniej znaleziono ją podczas prac ziemnych u zbiegu ulic Matejki i Opawskiej, w samym centrum miasta.
  Niewybuch z czasów II wojny światowej został zabezpieczony już we wtorek wieczorem, ale z ewakuacją postanowiono poczekać do rana.

  - To olbrzymi ładunek lotniczy, którego pole rażenia sięga kilkuset metrów - mówi nadkomisarz Marek Mruszczyk, naczelnik sekcji prewencji raciborskiej policji.

  Wczoraj o godz. 10 teren w promieniu 300 metrów od niebezpiecznego znaleziska został zamknięty dla ruchu.
  W pierwszej kolejności ewakuowano pracowników znajdującej się w pobliżu prokuratury rejonowej. Zamknięto też jeden z marketów. O godzinie 15 rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców budynków przy ulicach Opawskiej, Warszawskiej i Matejki. Przez centrum przejechały samochody policyjne , z których przez megafon informowano o niebezpieczeństwie. Ci, którzy mogli sami opuścić mieszkania, zostali powiadomieni o punkcie zbiorczym w Szkole Podstawowej nr 15., gdzie zorganizowano nawet posiłki.
  - Dla osób starszych i niepełnosprawnych zostały podstawione autobusy - relacjonuje Mruszczyk. Na miejsce ściągnięto sanitariuszy, którzy pomagali w ewakuacji chorych osób. Niepełnosprawnych wyprowadzali z mieszkań także strażacy i policjanci.

  Większość mieszkańców zagrożonej części miasta nie protestowała i po sygnale opuszczała swoje domy, ale niewiele osób udało się do wyznaczonego miejsca. - Gdy zobaczyłam, jak wynoszą osobę na wózku, zorientowałam się, że to coś poważnego - mówi pani Jadwiga, mieszkanka ul. Opawskiej. - Zabrałam dokumenty i zbiegłam po schodach - dodaje.

  Przez wiele godzin saperzy z I Pułku Specjalnego z Gliwic, których ściągnięto tu już rano, nie byli w stanie wywieźć niewybuchu. - Akcja znacznie przesunęła się w czasie, bo pierwsze wozy saperskie, które dotarły na miejsce, nie były przystosowane do przewozu tak dużych ładunków - mówi Stanisław Mrugała, szef Miejskiego Centrum Reagowania. Przed godz. 17 ściągnięto do Raciborza duże, opancerzone wozy saperów z Brzegu. Niewybuch zostanie zdetonowany na poligonie. Miasto tonęło w korkach do wieczora.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo