Political correctness i wózek

  Political correctness i wózek

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Political correctness i wózek
  Odfajkowaliśmy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Urzędnicy zorganizowali ileś tam seminariów i konferencji, zbudowali toalety, windy i podjazdy dla wózków, uczłowieczyło się projektowanie gmachów publicznych. Niestety, zmiany w powszechnej świadomości obywatelskiej postępują wolniej - "Dziennik Zachodni" poświęcił temu problemowi specjalną debatę, której zapis przeczytałem wnikliwie.
  Political correctness i wózek
  Jako człowiek, który spędza życie u boku osoby "specjalnej troski", dobrze wiem, jak wiele racji ma poseł Marek Plura głoszący, że niepełnosprawni wciąż borykają się ze swoistym apartheidem.
  Mam nawet wrażenie, że w sferze społecznego stosunku do "innych" odnotowaliśmy regres. Im bardziej politycy, samorządowcy i cała reszta świecznika stara się sprostać wymogom czasu, tym bardziej świadomość społeczna się cofa. Im więcej udogodnień technicznych "na górze", tym więcej odrzucenia "na dole".

  Jestem z pokolenia, które w latach 50. ubiegłego wieku dotknęła epidemia choroby Heinego-Medina. Praktycznie w każdej klasie mieliśmy ofiary tej choroby, poruszające się o kulach lub na wózkach. Nie było żadnych programów integracyjnych, nikt o tym nie trąbił z mediów, wprost przeciwnie - oficjalna polityka starała się ukrywać niepełnosprawność w życiu publicznym. A jednak "oczywista oczywistość" nakazywała pomagać kalekim kolegom, zabierać ich na szkolne wycieczki. Wówczas nawet bandziory kierowały się swoistym kodeksem honorowym, w myśl którego pobicie lub okradzenie inwalidy było nie do pomyślenia. Pamiętam przypadek, gdy młody doliniarz okradł niepełnosprawnego kolegę z portfela, potem pochwalił się swym wyczynem "opiekunowi". Niestety, zamiast uznania dostał po pysku i w pokorze przyszedł ten portfel oddać, przepraszając za swój błąd.

  Dziś na poziomie pedagogicznym odnotowujemy klęskę za klęską. Program tak zwanych "klas integracyjnych" okazał się niewypałem. Nasamprzód zdrowi uczniowie i ich rodzice podchodzili doń z entuzjazmem, bo klasy były mniejsze, nauczycieli więcej. Ale kiedy okazało się, że rodzi to także obowiązki i ograniczenia, że trzeba pomagać, wykazywać cierpliwość, na szkolnych dyskotekach trzymać w tańcu "jakiegoś śliniącego się dałna" zamiast atrakcyjne "ciacho" z sąsiedniej klasy - zapał wyparował.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niestety

   Ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Kiedy Pan Smolorz porusza mądry i potrzebny temat zamiast politykować, jakoś nikomu nie chce się tego tu na forum komentować. Potwierdza to tylko tezę tego artykułu. Gdzie prymitywni rasiowscy...rozwiń całość

   Kiedy Pan Smolorz porusza mądry i potrzebny temat zamiast politykować, jakoś nikomu nie chce się tego tu na forum komentować. Potwierdza to tylko tezę tego artykułu. Gdzie prymitywni rasiowscy krzykacze są gdy mowa o sprawach, które wszystkich czynia równymi - o kalectwie i nieszczęściu. Dziękuję Panie Michale za ten mądry tekst, tym bardziej, że Pana pisarstwo polityczne coraz bardziej schodzi na psy.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama