Wciąż kochamy bohaterów kreskówek PRL-u [WIDEO]

  Wciąż kochamy bohaterów kreskówek PRL-u [WIDEO]

  K. Nylec, M. Węgiel, A. Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wciąż kochamy bohaterów kreskówek PRL-u [WIDEO]

  ©arc.

  Już ponad 4 mln internautów obejrzało jeden z odcinków przygód sympatycznego Krecika z Czechosłowacji. 468 tys. razy wyświetlano "Wilka i zająca", sztandarową produkcję ZSRR.
  Wciąż kochamy bohaterów kreskówek PRL-u [WIDEO]

  ©arc.

  Internauci kochają też naszego Reksia, ale niekwestionowanym liderem na portalu YouTube stali się Bolek i Lolek! Dlaczego wciąż kochamy bohaterów PRL-owskich dobranocek, gdy wokół pełno jest nowoczesnych produkcji w 3D? Odpowiedź na to pytanie łatwiej znaleźć po obejrzeniu wystawy "Jestem sobie mały Miś... Bohaterowie dobranocek PRL-u", którą od dzisiaj do 13 lipca można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

  No to zastanówmy się, skąd w nas niegasnąca miłość do starych dobranocek? - To był rytuał. Punktualnie o godz. 19 wspólnie zasiadaliśmy do oglądania bajki - wspomina dr Marek Pacukiewicz, kulturoznawca Uniwersytetu Śląskiego.

  Poza tym dawniej w bajkach było mniej przemocy, a więcej sensu. Młodzieży warto powiedzieć, że w PRL-u nie istniały też żadne 24-godzinne kanały z bajkami. Ukochane przez dzieci fil-my animowane były reglamentowane przez telewizję, jak cukier na kartki. 10 minut o godz. 19 i koniec. Nikt nie mógł tego przegapić.

  Dzieci, które dawniej czekały na bajkę o 19 dziś mają ok. 40 lat i to m.in. dzięki nim trwa renesans dobranocek. - Dorośli na prezent dla swoich pociech często wybierają stare bajeczki z czasów PRL-u. Nie znajdziemy w nich krwi, a akcja toczy się wolniej. Doskonale pamiętamy kojącą melodię kołysanki towarzyszącej dobranocce. Spało się po niej naprawdę smacznie - wyjaśnia fenomen zjawiska Katarzyna Lubas z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.


  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ble Ble ble

   Seb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nie było kraju o tej nazwie. To była i jest ta sama kapitalistyczna III RP, kraj bogaty, który statystycznie dobrze wypada. Innej drogi nie ma.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama