Gliwice: W magicznych Ruinach Teatru Victoria zaroi się od...

  Gliwice: W magicznych Ruinach Teatru Victoria zaroi się od gwiazd

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Janusz Radek będzie jedną z gwiazd jubileuszowego koncertu w Ruinach

  Janusz Radek będzie jedną z gwiazd jubileuszowego koncertu w Ruinach ©Marzena Bugała

  Będzie się działo w magicznych Ruinach! To już dziś, ale na scenie przy Nowym Świecie, w Bajce i na ulicach Gliwic teatr będzie królował do połowy miesiąca! Data podwójnie ważna - gliwickie Ruiny obchodzą jubileusz 15 lecia "odkrycia", natomiast gliwicka scena - 60-lecie istnienia.
  Janusz Radek będzie jedną z gwiazd jubileuszowego koncertu w Ruinach

  Janusz Radek będzie jedną z gwiazd jubileuszowego koncertu w Ruinach ©Marzena Bugała

  Przed publicznością w tym roku kilkanaście spektakli, także plenerowych, imprezy towarzyszące i koncerty. Jak co roku - zjedzie plejada świetni artystów.

  Wszystko zacznie się 6 maja, w piątek. Ten wieczór w Ruinach Teatru Miejskiego "Victoria" w Gliwicach musi być smakowity i szczególny. "Wyprzedażą teatru", koncertem jubileuszowy na 15-lecie Ruin, rozpoczną się XXII Gliwickie Spotkania Teatralne. Wszystko zaczęło się wieczorem, 9 maja 1996. W Ruinach, po pół wieku, znów wystąpili artyści. I to jacy! Koncert Piwnicy pod Baranami, prowadzony przez Piotra Skrzyneckiego, zapoczątkował działalność tej niepowtarzalnej sceny.

  - Postanowiliśmy uczcić ją sięgając do "źródeł". Piwnica nie występuje już w dawnym składzie, odszedł jej czarodziejski Konferansjer. Mimo to udało się skrzyknąć grupę znakomitych artystów związanych z tym miejscem, których koncert zainauguruje XXII Gliwickie Spotkania Teatralne - zapowiadają organizatorzy. Wystąpią znakomitości - Anna Szałapak, Beata Rybotycka (gliwiczanka z urodzenia!), Kinga Rataj. Jan Nowicki przeczyta listy i zaśpiewa - z kompozytorem J.K. Pawluśkiewiczem (a ten - także solo).

  Zakończy Nowicki słynną "Wyprzedażą teatru", czyli ogłoszeniem ze starej gazety galicyjskiej. I jeszcze Janusz Radek, Rafał Jędrzejczyk (wystąpi również z Beatą Rybotycką), Zbigniew Raj. Koncert poprowadzi Marek Pacuła. Takie to będzie preludium do tegorocznych, obfitujących w spektakle plenerowe (znakomite i darmowe!), imprezy towarzyszące i rozmaite rendez-vous z artystami - Gliwickich Spotkań Teatralnych.

  10 maja w Ruinach zapowiedziano konferencję, poświęconą przyszłości tego miejsca, z udziałem m.in. Andrzeja Seweryna, Pawła Szkotaka, znanego architekta Tomasza Koniora, radnej woj. śląskiego, Ludgardy Buzek, Joanny Machy - świetnej scenograf. Wstęp wolny! Początek - godz.11. Jeśli jednak chcecie wybrać się na spotkanie lub spektakl biletowany (jest w czym wybierać) - nie zwlekajcie! Bilety rozchodzą się jak ciepłe bułeczki.

  Dzwońcie (32) 232-13-39. Z przyjemnością Gliwickim Spotkaniom Teatralnym patronuje "Dziennik Zachodni".

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama