Katowice: Strefa kultury coraz bliżej!

  Katowice: Strefa kultury coraz bliżej!

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gmach NOSPR
  1/4
  przejdź do galerii

  Gmach NOSPR ©Materiały inwestora

  Rewitalizacja terenu po kopalni Katowice w przeciwieństwie do przebudowy katowickiego rynku, nie dokonuje się tylko na wizualizacjach. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na budowę tu nowej siedziby NOSPR. To obok siedziby Muzeum Śląskiego i MCK, trzeci obiekt, który ma być gotowy do 2013 r.
  Jest ostatni przetarg na rewitalizację terenu po kopalni Katowice - na budowę nowej siedziby dla Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. NOSPR będzie trzecim z najważniejszych obiektów planowanych w tak zwanej katowickiej "strefie kultury" do 2013 r. Budowa Muzeum Śląskiego już ruszyła, trwa też budowa układu komunikacyjnego na terenie po kopalni, w czerwcu ma zostać wybrany budowniczy Międzynarodowego Centrum Kongresowego, a do końca maja firmy mogą zgłaszać swoje oferty w przetargu na budowę NOSPR.

  Budynek dla orkiestry zaprojektowało wybrane w międzynarodowym konkursie katowickie biuro architektoniczne Konior Studio. Projekt zakłada, że NOSPR będzie się składać z trzech budynków.
  W jednokondygnacyjnym, wysokim na 28.05 metra pomieści się sala koncertowa z widownią na 1672 osoby. Z salą powiązane będą trzykondygnacyjne części technologiczne mieszczące się przed i za nią, te pomieszczą reżyserki loże VIP, kulisy chóru, śluzy akustyczne, pomieszczenie techniczne. Wokół sali koncertowej zaprojektowano pięciokondygnacyjny budynek z foyer w atrium, zwany budynkiem pierścienia. W jego podpiwniczeniu zaplanowano garaż na 112 samochodów osobowych i pomieszczenia techniczne. Na kondygnacjach nadziemnych ma znajdować się foyer dla publiczności, garderoby, sale prób, zaplecze administracyjno - biurowe, kuchenne, archiwum, biblioteka, sala konferencyjna, restauracja, pokoje gościnne, pomieszczenia warsztatowe, techniczne, magazynowe i pomocnicze. Z poziomu foyer w atrium dostępna będzie sala kameralna. Od strony wschodniej do gmachu będzie przylegał jednokondygnacyjny budynek techniczny.

  NAJNOWSZE INFORMACJE KULTURALNE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

  Siedziba NOSPR będzie się mieściła między Muzeum Śląskim, a Międzynarodowym Centrum Kongresowym. To ostatnie zostanie połączone z halą Spodka.

  Najdalej posunięte są prace przy budowie Muzeum Śląskiego. Ta inwestycja zakończy się w 2012 r. Muzeum buduje na podstawie projektu pracowni Riegler Riewe Architekten z Grazu, polsko - hiszpańskie konsorcjum. I o ile siedziba NOSPR będzie górowała przy al. Roździeńskiego, o tyle Muzeum zostanie schowane pod ziemią - tu trafią wszystkie kondygnacje głównego gmachu. Na powierzchni zobaczymy jedynie budynki pokopalniane, m.in. odnowione dwa zabytkowe szyby wyciągowe dawnej kopalni Katowice - "Warszawa II" oraz "Bartosz".
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SLASK

   PETER (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 146 / 103

   KATTOWITZ SCHLESIEN jest z ciebie dumny SLASK do ciebie nalezy moja krew

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W wyniku realizacji planowanych obiektow w strefie kultury ...

   ... Katowice stana sie prawdziwyn City dla aglomeracji (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 150 / 131

   ...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama