Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT przez internet: Bez potwierdzenia będziesz ścigany!

Michał Wroński
arc.
Coraz chętniej rozliczamy się z fiskusem przez internet. W tym roku z takiej możliwości skorzystało 107 tysięcy mieszkańców województwa śląskiego. To dwa razy więcej niż w roku ubiegłym i aż 10 razy więcej aniżeli jeszcze dwa lata temu!

Najczęściej taką formę rozliczenia swoich dochodów wybierali podatnicy w wieku od 31 do 40 lat zamieszkali w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu i Częstochowie (złożone w tych 4 miastach e-deklaracje stanowią ok. 1/3 wszystkich nadesłanych do urzędów skarbowych w całym województwie).

Jest tylko jedno "ale". Przesyłający zeznanie o dochodach pocztą elektroniczną powinni byli zadbać o to, aby właściwy urząd skarbowy potwierdził im fakt jego odbioru (takim potwierdzeniem jest pobierany przez internet formularz UPO czyli urzędowe poświadczenie odbioru). Mogło się bowiem zdarzyć, że z powodów technicznych zeznanie nie dotarło do urzędu (starczyło zresztą przy wybieraniu z listy urzędów nie trafić we właściwą placówkę, by nasze zeznanie nie trafiło pod właściwy adres).

Jak podkreśla Michał Kasprzak, rzecznik Izby Skarbowej w Katowicach kto tej formalności nie dopełnił, ten wciąż ma możliwość, by to nadrobić i wystąpić o UPO (w tym celu starczy wejść na stronę internetową www.e-deklaracje.gov.pl i pobrać dokument z zakładki "formularze"). Zastrzega jednak, że czasu na taki krok zostało już bardzo niewiele.

- W najbliższych dniach urzędy skarbowe zaczną sprawdzać, kto z podatników nie rozliczył się z osiągniętych w ubiegłym roku dochodów. Jeśli ktoś zdąży uprzedzić urząd i samemu powiadomić, że nie złożył w terminie zeznania, a także od razu przedstawić ten dokument, to jeszcze ma szansę na uniknięcie kary - mówi Kasprzak.

Gorzej będzie jeśli to urzędnicy fiskusa namierzą osobę, której zeznanie nie dotarło do urzędu skarbowego. W takim wypadku ciężko jej będzie udowodnić, że wysłała zeznanie za pośrednictwem poczty elektronicznej, a winę za sytuację ponosi operator sieci internetowej. Musi się ona liczyć z mandatem, którego wysokość waha się od 136 do przeszło 27 tysięcy złotych! Dodatkowo osoby, które samotnie wychowują dzieci lub rozliczają się z fiskusem wespół z małżonkiem utracą możliwość korzystania z ulgi, co oznacza, że prócz grzywny i odsetek za spóźnienie się z rozliczeniem będą musiały też zapłacić także wyższy podatek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!