Ważne
  PIT przez internet: Bez potwierdzenia będziesz ścigany!

  PIT przez internet: Bez potwierdzenia będziesz ścigany!

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  PIT przez internet: Bez potwierdzenia będziesz ścigany!

  ©arc.

  Coraz chętniej rozliczamy się z fiskusem przez internet. W tym roku z takiej możliwości skorzystało 107 tysięcy mieszkańców województwa śląskiego. To dwa razy więcej niż w roku ubiegłym i aż 10 razy więcej aniżeli jeszcze dwa lata temu!
  PIT przez internet: Bez potwierdzenia będziesz ścigany!

  ©arc.

  Najczęściej taką formę rozliczenia swoich dochodów wybierali podatnicy w wieku od 31 do 40 lat zamieszkali w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu i Częstochowie (złożone w tych 4 miastach e-deklaracje stanowią ok. 1/3 wszystkich nadesłanych do urzędów skarbowych w całym województwie).

  Jest tylko jedno "ale". Przesyłający zeznanie o dochodach pocztą elektroniczną powinni byli zadbać o to, aby właściwy urząd skarbowy potwierdził im fakt jego odbioru (takim potwierdzeniem jest pobierany przez internet formularz UPO czyli urzędowe poświadczenie odbioru).
  Mogło się bowiem zdarzyć, że z powodów technicznych zeznanie nie dotarło do urzędu (starczyło zresztą przy wybieraniu z listy urzędów nie trafić we właściwą placówkę, by nasze zeznanie nie trafiło pod właściwy adres).

  Jak podkreśla Michał Kasprzak, rzecznik Izby Skarbowej w Katowicach kto tej formalności nie dopełnił, ten wciąż ma możliwość, by to nadrobić i wystąpić o UPO (w tym celu starczy wejść na stronę internetową www.e-deklaracje.gov.pl i pobrać dokument z zakładki "formularze"). Zastrzega jednak, że czasu na taki krok zostało już bardzo niewiele.

  - W najbliższych dniach urzędy skarbowe zaczną sprawdzać, kto z podatników nie rozliczył się z osiągniętych w ubiegłym roku dochodów. Jeśli ktoś zdąży uprzedzić urząd i samemu powiadomić, że nie złożył w terminie zeznania, a także od razu przedstawić ten dokument, to jeszcze ma szansę na uniknięcie kary - mówi Kasprzak.

  Gorzej będzie jeśli to urzędnicy fiskusa namierzą osobę, której zeznanie nie dotarło do urzędu skarbowego. W takim wypadku ciężko jej będzie udowodnić, że wysłała zeznanie za pośrednictwem poczty elektronicznej, a winę za sytuację ponosi operator sieci internetowej. Musi się ona liczyć z mandatem, którego wysokość waha się od 136 do przeszło 27 tysięcy złotych! Dodatkowo osoby, które samotnie wychowują dzieci lub rozliczają się z fiskusem wespół z małżonkiem utracą możliwość korzystania z ulgi, co oznacza, że prócz grzywny i odsetek za spóźnienie się z rozliczeniem będą musiały też zapłacić także wyższy podatek.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PIT e-mailem

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Najlepsza opcja na świecie. Ja akurat wysyłam przez PIT Scan, który mi poprawia błędy i autouzupełnia niektóre pola i zmniejsza szansę na pomyłki, także polecam tego typu rozwiązanie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   państwo

   opa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 100 / 52

   A jak już chycom to chyba nie rostrzylajom na miejscu ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PIT przez Internet

   Jacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 100 / 54

   Jak to dobrze, że w chwili jak to robiłem to coś szwankowało i zrobiłem ręcznie, teraz mam spokój brak zaufania to podstawa bezpieczeństwa w kontaktach z wszelkimi urzędami.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   e-deklaracje

   jusia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 46

   rok temu wysłałam pit przez internet, po 5 miesiącach wciąż nie miałam zwrotu, zadzwoniłam do urzędu skarbowego dlaczego tak długo to trwa. okazało się, że w dalszym ciągu widnieję jako...rozwiń całość

   rok temu wysłałam pit przez internet, po 5 miesiącach wciąż nie miałam zwrotu, zadzwoniłam do urzędu skarbowego dlaczego tak długo to trwa. okazało się, że w dalszym ciągu widnieję jako nierozliczona, przesłałam pani urzędniczce raport dostarczenia i nic to nie dało, musiałam się tłumaczyć, jak ktoś kto popełnił jakiś karygodny czyn, a to nie była moja wina, tylko systemu, który reklamował się jako super prosty sposób rozliczania przez internet. już nigdy więcej nie będę wysyłać pit przez internet bo nie działa to sprawnie. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama