Ważne
  Walczą o "śląskich bohaterów historii", list do ministra...

  Walczą o "śląskich bohaterów historii", list do ministra kultury

  AGA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kilkudziesięciu naukowców, polityków, duchownych i dziennikarzy z województwa śląskiego (w tym szef Solidarności Piotr Duda, rektor UŚ Wiesław Banyś oraz red. Andrzej Grajewski z "Gościa Niedzielnego") wystąpili z listem otwartym do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, by rząd wsparł finansowo program edukacyjny pod nazwą "Śląscy bohaterowie historii".
  Wystąpienie wpisuje się w dyskusję o śląskiej tożsamości, a pojawienie się listu związane jest z 90 rocznicą wybuchu III powstania śląskiego.

  "Nie chcemy, by zapomniano o cennym wkładzie w kulturę i rozwój regionu, w szczególności mieszkańców niemieckich i żydowskich oraz innych narodowości, ale z narastającym niepokojem obserwujemy istniejącą od ćwierć wieku bierność i brak woli ze strony władz rządowych i samorządowych Rzeczypospolitej - by równie konsekwentnie badać i popularyzować wiedzę o polskim dziedzictwie na Górnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem trzech zrywów" - napisali sygnatariusze. Ich zdaniem coraz częściej deprecjonuje się znaczenie powstańczego zrywu Górnoślązaków, wypacza jego jednoznaczny sens - walkę o powrót do Macierzy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama