Biblioteka uniwersytecka na ukończeniu. Dziś sadzą drzewka

  Biblioteka uniwersytecka na ukończeniu. Dziś sadzą drzewka

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Biblioteka uniwersytecka na ukończeniu. Dziś sadzą drzewka
  1/4
  przejdź do galerii

  ©arc/ ciniba

  Budowa Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach na ukończeniu. Na poniedziałek zaplanowano sadzenie drzewek wokół gmachu.
  Między Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego a Wydziałem Prawa powstaje jedna z najnowocześniejszych bibliotek w kraju. To Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA).

  Budowa, która pochłonie prawie 80 mln zł (z tego ponad 52 mln zł to pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego), to wspólna inwestycja dwóch uczelni - Uniwersytetów Śląskiego i Ekonomicznego.

  Prace wykończeniowe w gmachu dobiegają końca. Regały zostały rozstawione, pozostałe meble czekają by ustawić je w odpowiednich pomieszczeniach. Także na zewnątrz wszystko już niemal jest gotowe - parkingi, chodniki, główny plac przed wejściem. Najwyższy czas na zieleń - wielkie sadzenie rusza już dziś.

  CINiBA to dwie olbrzymie bryły (wyższa ma siedem kondygnacji) z elewacją z czerwonego piaskowca, z ponad czterema tysiącami malutkich okienek.

  To nie będzie zwykła biblioteka, a biblioteczna hybryda. Hybryda, bo w CINiBA równolegle będą udostępniane wszystkie typy dokumentów, niezależnie od nośnika na jakim się znajdują: książki, czasopisma, bazy danych, teksty elektroniczne, materiały audiowizualne, czy multimedialne.
  Oba uniwersytety przeniosą tu 800 tys. swoich woluminów.

  W sumie na 52 kilometrach regałów książek pomieści się 1.8 miliona. Będzie je można samodzielnie wypożyczać, bez pośrednictwa bibliotekarzy, bo każda z pozycji będzie wyposażona w elektroniczny czip. Książki będziemy też samodzielnie oddawać. Przez całą dobę będzie je można zostawić w urządzeniu przypominającym... bankomat, do którego dostęp będzie z zewnątrz obiektu

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wspolna biblioteka ...

   ... w przyszlosci polaczony jeden uniwersytet (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 44

   ...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama