Katowice: Biblioteka niczym supermarket! [ZDJĘCIA i WIDEO]

  Katowice: Biblioteka niczym supermarket! [ZDJĘCIA i WIDEO]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gmach CINiBA z zewnątrz
  1/9
  przejdź do galerii

  Gmach CINiBA z zewnątrz ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Pamiętacie dziesiątki szuflad i setki fiszek do przejrzenia? A obowiązkowe minuty w kolejce do pani bibliotekarki? I jeszcze kolejnych kilkanaście w oczekiwaniu aż z magazynu wyjedzie upragniona, wyczekana książka? To już przeszłość.
  Studentów uniwersytetów Śląskiego i Ekonomicznego czeka rewolucja. Od nowego roku akademickiego książki będą wypożyczane jak w supermarkecie - bezobsługowo. Oddawać będzie je można nawet nocą.

  A wszystko to w jednej z najnowocześniejszych bibliotek w kraju: Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach. Gmach CINiBA jest już gotowy, stoi między Wydziałem Nauk Społecznych UŚ, a Wydziałem Prawa, w miejscu byłego lodowiska Torkat. Składa się z dwóch budynków: ogólnodostępnego, trzykondygnacyjnego z przeszklonym sufitem oraz wyższego biurowo-magazynowego z siedmioma kondygnacjami.

  Wielkie otwarcie planowane jest jesienią. Do tego czasu prowadzone będą roboty wykończeniowe i najtrudniejsze z zadań - przeprowadzka ok. 800 tys. woluminów z obu uniwersytetów. Prace przygotowawcze do przeprowadzki już ruszyły.

  ZOBACZ ZDJĘCIA BIBLIOTEKI AKADEMICKIEJ W KATOWICACH

  - Książki są oklejane sygnaturami, paskami oznaczającymi dziedzinę nauki oraz paskiem magnetycznym zabezpieczającym książkę przed kradzieżą - wyjaśnia prof. Dariusz Pawelec, kierownik projektu CINiBA. A także etykietą systemu radiolokacji. To dzięki systemowi w CINiBA będziemy mogli zabrać książkę z półki i nie niepokojeni zabrać ją do domu. Tak właśnie będzie wyglądać samodzielne wypożyczanie. Co ciekawe, w bibliotece będzie można książkę oddać, poprzez tzw. wrzutnię nocną - urządzenie zlokalizowane na zewnątrz gmachu. Czynna przez całą dobę wyrzutnia będzie "połykała" książki, które tak oddane znikną z naszego czytelniczego konta.

  Żałujecie, że studenckiego indeksu pozbyliście się już dawno temu? Nie szkodzi. Centrum będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców regionu!


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama