Otwarto podziemia ratusza w Strumieniu [ZDJĘCIA]

  Otwarto podziemia ratusza w Strumieniu [ZDJĘCIA]

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Otwarto podziemia ratusza w Strumieniu [ZDJĘCIA]
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Klimaniec

  Zagrzybione i wilgotne podziemia ratusza w Strumieniu, wybudowanego w 1628 roku, zamieniły się w efektowną galerię sztuki. W pomieszczeniach, gdzie jeszcze niedawno znajdowały się graciarnia i kotłownia od dziś można oglądać eksponaty z jedynego na świecie muzeum druciarstwa w słowackiej Żylinie.
  Nadzwyczajne jest to, że Ratusz, jako instytucja publiczna, nie miał potrzeby otwierać swoich piwnic dla lokalnej społeczności. A jednak wykorzystał taką możliwość i magazyny zostały zaadaptowane na cele kulturalne — ocenił Jacek Konior, szef bielskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.


  WIĘCEJ ZDJĘĆ Z OTWARCIA W PORTALU NASZEMIASTO.PL

  Podziemia udało się zamienić na galerię dzięki wspólnemu projektowi gminy Strumień i województwa żylińskiego (Słowacy za unijne pieniądze odnowili park zamkowy w Budatinie). — Kiedy pojawił się pomysł, ludzie niedowierzali, że coś takiego w ogóle można zrobić. To wymagała ogromnego zaangażowania — podkreśliła Anna Grygierek, burmistrz Strumienia.


  W uroczystości otwarcia piwnic uczestniczyli m.in. przedstawiciele Muzeum w Żylinie na czele z dyrektorem Borisem Schubertem, muzeum w Czadcy oraz przedstawiciele województwa Żylińskiego. 
Otwarcie wystawy prac słowackich druciarzy to zakończenie pierwszego etapu projektu. Całość razem z parkingiem, skwerkiem i toaletami będzie otwarta już w czerwcu.

  

Galeria Pod Ratuszem będzie czynna dla zwiedzających trzy razy w tygodniu — poniedziałki, środy (od 16.00 do 18.00) oraz soboty (od 15.00 do 18.00). Poza wyznaczonymi godzinami grupy zorganizowane będą mogły umówić się indywidualnie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.

  Oprócz adaptacji piwnic na galerię, za budynkiem ratusza zostały wyburzone szalety miejskie w miejscu których powstały miejsca parkingowe i skwer. Przede wszystkim do ratusza zostało wreszcie zrobione wejście dla osób niepełnosprawnych.

  

***

  Druciarstwo na Słowacji sięga swoją historią XVIII w. Druciarze pochodzili z najbiedniejszych i odległych osad. Ze swoimi wyrobami wędrowali po całym świecie docierając do większości krajów Europy, Ameryki Północnej i Azji. Takie wyprawy trwały nawet kilka lat. Dzięki sprzedawaniu swoich wyrobów niektórzy najlepsi druciarze stali się bogatymi przedsiębiorcami. W Żylinie istnieje Muzeum Druciarstwa z eksponatami jedynymi w swoim rodzaju na świecie. W strumieńskiej galerii Pod ratuszem można zobaczyć druciane sprzęty gospodarstwa domowego, postacie zwierząt i ludzi oraz biżuterię.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama