Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal filmowy Ars Independent już w czerwcu w Katowicach

Redakcja
Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent odbędzie się w dniach 14-19 czerwca w Katowicach.

Festiwal Ars Independent ma na celu prezentację polskiej publiczności filmów nieobecnych w regularnej dystrybucji kinowej. Jak piszą jego twórcy:

Tytularną niezależność rozumiemy przede wszystkim w wymiarze artystycznym i ten właśnie aspekt filmów, które zamierzamy zaprezentować na Festiwalu, jest dla nas najważniejszy. Festiwal Ars Independent chce promować kino odważne, bezkompromisowe, niepokorne zarówno pod względem formalnym jak i podejmowanych tematów.

Aby zapewnić odpowiedni poziom prezentowanych filmów nasi selekcjonerzy poszukują ich na najważniejszych europejskich festiwalach (m.in. Thessaloniki IFF, Rotterdam IFF, Berlinale). Ars Independent od samego początku chce silnie związać się z Międzynarodowym Ruchem Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

Trzon MFF Ars Independent stanowiły będą:

- KONKURS MIĘDZYNARODOWY 1-2 - debiut lub drugi film,
Organizatorzy Festiwalu stawiają na debiutantów i reżyserów młodych stażem, których filmy nie są obecne w regularnej dystrybucji w Polsce. Chcą wyróżniać nowe i obiecujące kino europejskie i światowe.

NAJNOWSZE INFORMACJE KULTURALNE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

- BigCin
Zwieńczeniem Festiwalu będzie projekt BigCin, czyli symultaniczna projekcja nagrodzonego filmu w kilkunastu miastach w Polsce (docelowo, w roku 2016, także w Europie). W ten symboliczny sposób powstanie największe kino świata, w którym prezentowane będzie kino o wysokiej wartości artystycznej. BigCin, ze względu na równoczesność oraz wprowadzenie na ekran filmu niedostępnego poza obiegiem festiwalowym będzie projektem unikatowym, wyróżniającym Ars Independent spośród innych światowych festiwali. Już w 2011 organizatorzy planują zaprosić twórców filmu prezentowanego w ramach BigCin do wygłoszenia prelekcji oraz udziału w dyskusji, która będzie transmitowana do wszystkich miejsc, w których odbywać się będzie projekcja. BigCin jest silnie związany ideą spotkania w ramach instytucji Dyskusyjnego Klubu Filmowego, gdzie najpełniej realizuje się dialog między dziełem i odbiorcą.

- KONKURS FILMÓW AMATORSKICH kilOFF
Sekcja dedykowana twórcom kina amatorskiego. Festiwal Filmów Niezależnych kilOFF którego szósta edycja odbyła się w kwietniu 2010 roku już na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny regionu. W tym roku kilOFF stanie się istotnym elementem większej tkanki jaką będzie Ars Independent.
POZOSTAŁE SEKCJE:

- PANORAMA KINA ŚWIATOWEGO
Obrazy uznanych autorów i debiutantów, które prezentują szerokie spektrum kina światowego. Będzie to szansa dla polskiej publiczności na zapoznanie się z najciekawszymi filmami krążącymi w światowym obiegu festiwalowym.

- RETROSPEKTYWY/PRZEGLĄDY AUTORÓW FILMOWYCH
Jafar Panahi - jeden z najbardziej wpływowych reżyserów irańskiej Nowej Fali, nagradzany na wielu festiwalach (m.in. Złoty Lew na festiwalu w Wenecji, Srebrny Niedźwiedź na Berlinale). Przegląd dorobku reżysera jest związany ze skazaniem Jafara Panahi na 6 lat więzienia i dwudziestoletnim zakazem kręcenia filmów oraz wypowiadania się w mediach.

NAJNOWSZE INFORMACJE KULTURALNE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Lech Majewski - Mieszkający i tworzący na Śląsku reżyser filmowy i artysta. Jeden z bardziej rozpoznawalnych twórców wywodzących się z tego regionu. Lech Majewski jest ambasadorem starań Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, stąd też on sam i jego twórczość będą ważnym elementem programu Ars Independent.
Wszystkim retrospektywom i przeglądom towarzyszyły będą wykłady, prelekcje wybitnych znawców twórczości danych autorów filmowych.

- MIDDLE EAST SPECTRUM
Sekcja poświęcona prezentacji najnowszego kina Bliskiego Wschodu. W dobie rewolucji odbywających się w krajach tego regionu organizatorzy chcą zaprezentować publiczności niezależne filmy, które, pozwalają zrozumieć przyczyny tego niezwykle ważnego w zjawiska.

- TRANSGRESJE, AVANGARDA
Sekcje prezentujące filmy oryginalne formalnie, wyznaczające nowe horyzonty filmowego języka - najciekawsze zjawiska powstające współcześnie w obrębie kina eksperymentalnego jak i te najważniejsze z punktu widzenia historii kina.

NAJNOWSZE INFORMACJE KULTURALNE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

- IMPREZY TOWARZYSZĄCE
Wśród imprez towarzyszących zaplanowano m.in. wystawy (przy współpracy z organizowanym przez Katowice 2016 Biuro ESK festiwalem sztuki wideo - Video Re:view), wykłady mistrzowskie (m.in. Lech Majewski), koncerty, pokazy plenerowe oraz filmowe panele dyskusyjne.

- KONFERENCJA "Nowe modele dystrybucji kina niezależnego"
Dyskusyjny Klub Filmowy (fr. Cine Club, ang. Film Society) to zrzeszenie miłośników sztuki filmowej, mające na celu pogłębianie oraz popularyzację wiedzy na jej temat. Publiczność DKFów jest najbardziej wymagającą, ale i najbardziej otwartą na nowe kierunki w kinie grupą widzów. Nie ma przeszkód, by o takiej publiczność myśleć jako o swoistej społeczności. Jeśli jest to społeczność, chcielibyśmy zastanowić się nad tym, czy nie zasługuje ona na indywidualną odpowiedź ze strony filmowego rynku. Czy można wypracować model dystrybucji filmów, który w oparciu o działalność DKFów ułatwiłby dostęp widzom do wartościowych obrazów pozostających poza regularną dystrybucją kinową? - Na to pytanie organizatorzy zamierzają poszukać odpowiedzi wspólnie z zaproszonymi gośćmi - reprezentantami narodowych federacji DKFów, agentami sprzedaży, producentami, dystrybutorami oraz twórcami filmowymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!