Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezes Jarosław Kaczyński zapędził Ślązaków do spisu

Redakcja
Ślązacy są coraz bardziej świadomi swojej tożsamości
Ślązacy są coraz bardziej świadomi swojej tożsamości Piotr Krzyżanowski
Już 431 tysięcy mieszkańców województwa śląskiego (czyli ponad 10 procent) wzięło udział w Narodowym Spisie Powszechnym. To krajowy rekord. Na Mazowszu spisało się dotąd 7,5 proc. mieszkańców, w Małopolsce mniej niż 6 proc., a w woj. podkarpackim ledwie 4 proc.

Nie brakuje opinii, że tak wysoką frekwencję zawdzięczamy burzy politycznej i medialnej związanej z narodowością śląską. Określenie przez Jarosława Kaczyńskiego Ślązaków mianem "zakamuflowanej opcji niemieckiej" miało sprowokować wielu mieszkańców regionu do zamanifestowania własnych poglądów w tej sprawie.

- Ślązacy stali się bardziej czuli na swoim punkcie. U wielu osób nastąpiło skrystalizowanie tożsamości śląskiej i teraz chcą pokazać, jakie mają poglądy - uważa dr Marcin Gacek, socjolog polityki z Uniwersytetu Śląskiego.

Przed rozpoczęciem spisu przedstawiciele Głównego Urzędu Statystycznego szacowali, że za pośrednictwem internetu wypowie się od 10 do 15 procent obywateli Polski.

Tymczasem w woj. śląskim do 26 kwietnia z takiej możliwości skorzystało już 9,3 proc. mieszkańców (drogą elektroniczną będzie się można przesłać swoje dane do GUS-u do 16 czerwca).
Gdyby utrzymane zostało dotychczasowe tempo spisywania się mieszkańców naszego regionu, to trzeba by przyjąć, że do 16 czerwca - czyli do dnia, do którego można przesyłać internetem deklaracje - weźmie udział co czwarty mieszkaniec woj. śląskiego.

- Tak dobrze raczej nie będzie - studzi emocje dr Gacek. - Sądzę, że ci, którzy poczuli się najbardziej zobligowani do wyrażenia swojej opinii, już to zdążyli uczynić. Teraz osób uczestniczących w spisie będzie znacznie mniej. Moim zdaniem z takiej możliwości skorzysta 15- 17 procent mieszkańców regionu - prognozuje dr Gacek.

Przypominamy, że aby spisać się za pośrednictwem internetu, należy wejść na stronę www.stat.gov.pl Rozpoczynając wypełnianie formularza, będziemy wiedzieć, czy weźmiemy udział w badaniu podstawowym, czy w reprezentacyjnym. W tym drugim przypadku trzeba odpowiedzieć na około 100 pytań.

Michał Wroński

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera