Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: robotnicy kładą granitowe bloki przy ratuszu

J. Strzelczyk, B. Marciniak
Robotnicy układają kostkę granitową za ratuszem
Robotnicy układają kostkę granitową za ratuszem Janusz Strzelczyk
Plac Biegańskiego pięknieje z każdym dniem. Robotnicy kładą już granitową nawierzchnię i kostkę brukową przy ratuszu, na ulicach Szymanowskiego i Racławickiej. Niebawem turyści i częstochowianie zobaczą efekty rewitalizacji placu.

- Nasze miasto zmienia się nam na oczach, ładnieje - mówi Jolanta Kwiatkowska, częstochowianka. - Może drugim Paryżem nie będziemy, ale dzięki przebudowie placu zyskamy na prestiżu.
Z granitu będzie także wykonana nawierzchnia I i II alei Najświętszej Maryi Panny. W pasażu pojawi się gładka, cięta kostka brukowa.

- Brukiem zostaną także wyłożone jezdnie na ulicach otaczających plac Biegańskiego - zdradza Marek Chmura z pracowni architektonicznej Forma, która przygotowała projekt przebudowy. - Plac uzyska nowy impuls funkcjonalny, będą sezonowe kawiarenki i estrada. Trzy lata temu planowaliśmy parking podziemny, ale na to nie znalazł się inwestor.

Wiadomo już, że pomnik marszałka Piłsudskiego pozostanie na swoim miejscu. Nie chcą go ruszać projektanci, choć marszałek województwa śląskiego nie sprzeciwił się przeniesieniu pomnika w inne miejsce placu Biegańskiego, o co wnioskował prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

- Józef Piłsudski pozostanie na swoim starym miejscu, to już jest zamknięta sprawa - ucina Chmura.
Również ekipy budowlane pracujące na placu Biegańskiego wolą, aby pomnik pozostał na swoim miejscu, bo jego przenoszenie jest ryzykowne z powodów technicznych.

Aleje i plac Biegańskiego to trasa, którą zwykle pokonują tysiące pielgrzymów, ciągnących zwłaszcza latem na Jasną Górę. Mimo prowadzonych robót pątnicy będą mogli dojść do klasztoru tradycyjną drogą, czyli traktem prowadzącym środkowym pasażem przez I i II aleję NMP, plac Biegańskiego i III aleję.
- Prace na środkowym pasażu pl. Biegańskiego rozpoczną się dopiero po sierpniowym szczycie pielgrzymkowym - informuje Marta Górska, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu.
Przebudowę placu nadzorują także archeolodzy. Z ziemi wyłaniają się nieznane fragmenty starych murów i schronów z czasów II wojny światowej. W XVI wieku był w tym miejscu cmentarz z drewnianym kościołem i szpitalem dla ubogich. Znaleziono kilkadziesiąt fragmentów szczątków zarówno dorosłych, jak i dzieci.

- Odkryliśmy dotąd na placu m.in. schrony przeciwlotnicze pochodzące z okresu II wojny światowej, kości ludzi, prawdopodobnie z XVI-wiecznego cmentarza - wyjaśnia Iwona Młodkowska-Przepiórowska, szefująca ekipie archeologów.

Przebudowa pl. Biegańskiego ma się zakończyć przed zimą, a prace w I i II alei NMP w 2013 roku.
Koszt całej inwestycji to 53,5 miliona złotych. Miasto wyda 20 mln zł. Resztę pokryje Unia Europejska.


Są utrudnienia
Przebudowa placu Biegańskiego wiąże się z coraz większymi utrudnieniami dla kierowców.

W weekend montowano ciepłociąg pod jezdnią na skręcie z ul. Dąbrowskiego w II aleję. Były objazdy. W poniedziałek samochody mogły już przejeżdżać placem, ale kierowcy muszą być czujni. Komunikaty o kolejnych zamknięciach bądź zwężeniach przekazywane są przez Miejski Zarząd Dróg i Transportu prawie codziennie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!