Bytom: Po sali kina Gloria pozostały tylko zgliszcza

  Bytom: Po sali kina Gloria pozostały tylko zgliszcza

  Katarzyna Nylec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tak prezentowała się Gloria w latach 30. minionego wieku
  1/3
  przejdź do galerii

  Tak prezentowała się Gloria w latach 30. minionego wieku ©arch.

  Z wypiekami na twarzach i bijącym sercem wyczekiwali pierwszego seansu "Titanica", siadali w ostatnich rzędach, by skraść dziewczynie kilka całusów, a potem długo analizowali każdy kadr romansu.
  Tak było jeszcze przed piętnastu laty. Dzisiaj po bytomskim kinie Gloria pozostały tylko zgliszcza.
  Przypomnijmy: na początku kwietnia trzech nastolatków podłożyło w kinie ogień i dzisiaj przyszłość kultowej Glorii stoi pod wielkim znakiem zapytania. O jego dalszym losie zdecyduje ekspertyza fachowców.

  I chociaż kilkanaście lat temu w samym centrum Bytomia istniało kilka kin, ich sale były zawsze wypełnione po brzegi.
  Nasi Czytelnicy wspominają lata ich świetności z łezką w oku. - W Glorii spędziłem wiele wspaniałych chwil. W zasadzie się tam wychowałem. Filmostrada, poniedziałkowy Klub Filmowy, Filmowa Akademia Nastolatków, "Gwiezdne Wojny", "Władca Pierścieni", "Matrix" i błyszczący znaczek Dolby Digital na drzwiach do sali - to wszystko przywołuje dobre wspomnienia. Jestem całym sercem za reaktywacją Glorii. Oby się udało! - pisze internauta o pseudonimie Silesianer.

  Czy nadzieje wiernych widzów małych kin na ich odrodzenie są płonne? Filmoznawcy nie mają złudzeń, a wskaźniki są nieubłagane. Maleńkie kina z klimatem przegrywają w starciu z multipleksami. Jednak takie kina jak Amok, Bałtyk czy Gloria są w stanie przyciągnąć widzów zmieniając nieco profil.

  - Dziś trzeba zaproponować widzowi nie tylko film, ale także dodatkowe atrakcje, różne wydarzenia, koncerty. Wówczas takie małe kina mogą przetrwać - ocenia dr Piotr Zawojski, kulturoznawca Uniwersytetu Śląskiego. W jego opinii społeczeństwo wyjście do kina rozumie już zupełnie inaczej niż jeszcze 15 lat temu. - Wyjście do kina wiąże się często z zakupami, pójściem na kręgle czy na siłownię. Tego procesu nie jesteśmy w stanie zatrzymać - uważa.

  Jest szansa na uratowanie Glorii?

  Fundacja Kino Gloria zamierza odbudować kultowe miejsce.

  Fundacja zwróciła się do mieszkańców z apelem o przekazanie 1 procenta. Pieniądze są potrzebne, bo wysoka temperatura w czasie pożaru spowodowała odkształcenie szkieletu konstrukcji stalowej. Płomienie dokonały ogromnych zniszczeń, a losy kina zależą od decyzji ekspertów - jeśli wydadzą pozytywną opinię i obiekt będzie można wyremontować, to prace mogłyby ruszyć jesienią. KN

  A jakie Wy macie wspomnienia ze starych kin?

  Czytaj także:

  Pożar kina Gloria w Bytomiu! [ZDJĘCIA internautów + WIDEO]

  Podpalacze kina Gloria zatrzymani! Pożar wywołali przez przypadek? [ZDJĘCIA]


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama