Niezywkła wystawa zdjęć w zabrzańskiej kopalni Guido

  Niezywkła wystawa zdjęć w zabrzańskiej kopalni Guido

  Grażyna Kuźnik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Niezywkła wystawa zdjęć w zabrzańskiej kopalni Guido
  1/5
  przejdź do galerii
  W kopalni Guido w Zabrzu, 320 metrów pod ziemią, można oglądać niezwykłą wystawę fotograficzną Jindřicha Štreita.
  To artysta, który za swoje prace został skazany na więzienie pod zarzutem zniesławienia prezydenta Czechosłowacji i całego kraju. W 1982 roku czeskie władze uznały, że jego zdjęcia są absurdalne, mimo że prawdziwe. Ale Štreit nadal zaciekle dokumentował rzeczywistość, tłumacząc, że za chwilę to, co widzi, stanie się przeszłością. Tak właśnie dzieje się z bohaterami jego zdjęć z wystawy w Zabrzu "Industrialne byty".

  Fotografie przedstawiają górników i hutników. Nie jest łatwo uniknąć patosu w takiej tematyce, ale Štreit ze swoim czeskim, słodko-gorzkim poczuciem humoru, pokazuje po prostu ludzi, którzy starają się jak najlepiej zrobić to, co do nich należy.
  Pochodzą z siedmiu krajów - z Czech, Polski, Słowacji, Rumunii, Niemiec, Francji i Anglii, ale niewiele ich różni, za to sporo łączy. Przede wszystkim silne emocje związane z ich pracą.

  Jindřich Štreit jest obecnie docentem Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie i Katedry Fotografii praskiej FAMU. Jego fotografie można oglądać w Zabrzu do 30 czerwca. Kuratorem wystawy jest nasz redakcyjny kolega Arkadiusz Gola.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama