Górale szukają w Istebnej śladów po czterech pancernych...

  Górale szukają w Istebnej śladów po czterech pancernych [FILMY]

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Górale szukają w Istebnej śladów po czterech pancernych [FILMY]
  1/4
  przejdź do galerii

  ©arc

  Pamiętacie serial "Czterej pancerni i pies"? A wiecie, że w gminie Istebna kręcone były sceny ostatniego odcinka serialu, podwójnego wesela - Marusi i Janka oraz Honoraty i Gustlika? Brała w nich udział ówczesna grupa Zespołu Regionalnego "Istebna" z Istebnej. Teraz młodzież z tego zespołu w ramach projektu "Powrócimy wierni - wesele góralskie po latach" zbierają pamiątki, zdjęcia i wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń.
  Pomysł projektu powstał rok temu podczas wizyty Zespołu Regionalnego Istebna w... Mongolii. - Okazało się, że w Mongolii serial jest bardzo popularny, a ludzie znają go nieraz lepiej, niż my. Gdy dowiedzieli się, że jesteśmy z zespołu, który grał w tym serialu, byli niezwykle życzliwi - przyznaje Tadeusz Papierzyński, kierownik zespołu Istebna, koordynator projektu. - Chodziło nam o to, by znaleźć osoby, które statystowały przy kręceniu tego serialu.
  A w większości to były osoby z Zespołu Regionalnego "Istebna" . Udało się nam pozbierać wiele zdjęć, wpisów od aktorów, jest wiele fajnych pamiątek. To kultowy serial, pamięć o nim żyje. Nam chodziło, by przypomnieć młodzieży, że ten serial był tu kręcony. Dla nas to tyle ważne, bo to także historia zespołu - podkreśla.

  W czerwcu będzie można w Istebnej oglądać efekty ich prac. - Planujemy wywołać zdjęcia w większym formacie, zrobić wystawę i zaprosić osoby, które brały udział w tamtych wydarzeniach. To będzie takie spotkanie wspomnieniowe - zaznacza Papierzyński.

  W miniony poniedziałek 9 maja minęły dokładnie 42 lata od pierwszej emisji kultowego serialu. Jak mieszkańcy Trójwsi wspominają kręcenie serialu i cale zamieszanie wokół filmu? Okazuje się, że bardzo ciepło.

  - Filmowcy dobrze płacili, jakieś sto złotych na dzień, to i dorobić można było - wspomina pani Anna Bury, ówczesna kierowniczka Zespołu Regionalnego "Istebna". Nie ukrywa, że filmowcom zespół z Istebnej polecił nieżyjący już etnograf Józef Gil z Cieszyna, który często gościł w Istebnej i widział młodych artystów na próbach i występach. W efekcie, gdy zapadła decyzja, że sceny weselne do odcinka "Dom" będą kręcone w Trójwsi Beskidzkiej, do udziału zostało zaproszeni wykonawcy zespołu "Istebna".
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czterej pancerni i pies

   Johe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 95 / 98

   "Czterej pancerni i pies" czyli "Pies i czterech idiotów"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Błędy w filmie

   Kris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 87 / 76

   Z tym kałasznikowem(m.in.scena na barce) to nie jest znowu taki błąd.Niemcy mieli bardzo podobny karabin szturmowy Mp44-następcą Schmeissera.W 1944 i 45 był on już w żowszechnym użyciu.Ruscy po...rozwiń całość

   Z tym kałasznikowem(m.in.scena na barce) to nie jest znowu taki błąd.Niemcy mieli bardzo podobny karabin szturmowy Mp44-następcą Schmeissera.W 1944 i 45 był on już w żowszechnym użyciu.Ruscy po wojnie go tylko zmodyfikowali i tak powstał kałasznikow...http://pl.wikipedia.org/wiki/Karabin_StG44zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama