Ważne
  Odkrywki u św. Stanisława

  Odkrywki u św. Stanisława

  NET

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jeden z najcenniejszych bielskich zabytków, wybudowany w drugiej połowie XIV wieku kościół pw. św. Stanisława w Starym Bielsku, poddany zostanie jeszcze w tym roku kolejnym pracom konserwatorskim.
  Miejscy radni zdecydowali we wtorek o przeznaczeniu 30 tysięcy złotych na wykonanie badań stratygraficznych na zewnętrznych ścianach prezbiterium i nawy głównej kościoła.

  Celem prac będzie określenie stanu zachowania i zasięgu występowania tynków pierwotnych. Na powierzchni ścian zostaną wykonane sondy stratygraficzne, które w przypadku natrafienia na fragmenty tynku gotyckiego, zostaną rozwinięte w odkrywki dla uzyskania pełniejszej informacji o jego powierzchni i stanie technicznym.

  Wyniki badań stanowić będą podstawę do opracowania programu konserwatorskiego odnowienia i remontu elewacji kościoła. Umożliwi to uzyskanie dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na odtworzenie pierwotnych warstw wapiennych elewacji zewnętrznych.

  Zbytek konserwowany jest systematycznie od kilkunastu lat.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama