Ważne
  Katowice jadą do stolicy złożyć wniosek o ESK 2016

  Katowice jadą do stolicy złożyć wniosek o ESK 2016

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Festiwal street artu - impreza ESK - zorganizowana w kwietniu

  Festiwal street artu - impreza ESK - zorganizowana w kwietniu ©Marzena Bugała

  W poniedziałek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafi drugi wniosek aplikacyjny Katowic w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Podobne muszą złożyć pozostałe walczące o ESK miasta: Gdańsk, Lublin, Warszawa i Wrocław.
  Festiwal street artu - impreza ESK - zorganizowana w kwietniu

  Festiwal street artu - impreza ESK - zorganizowana w kwietniu ©Marzena Bugała

  Zawartość wniosków to najpilniej w miastach strzeżona tajemnica, która ma przesądzić które z nich zwycięży. Decyzja 22 czerwca, dzień wcześniej Komisja Selekcyjna złożona z polskich i zagranicznych ekspertów przesłucha przedstawicieli miast kandydackich.

  Czy wygramy? Nie wiadomo. Ale co tu dużo mówić… zasłużyliśmy. Od roku w Katowicach ESK to najgorętszy z gorących tematów, popularnością wyprzedził nawet planowaną drugą dekadę przebudowę rynku.


  Gdy w październiku 2010 r. decyzją Komisji Selekcyjnej przeszliśmy do drugiego etapu (wówczas kandydatów było 11) ludzie spontanicznie spotkali się na Mariackiej w Katowicach, aby wspólnie świętować. Dzień później Marek Zieliński szef projektu ESK zwołał na deptaku konferencję prasową. Obiecał, że do drugiego etapu konkursu w mieście wiele się zmieni. Czy się zmieniło?

  - Udało nam się w ESK zaangażować zwykłych ludzi, widać to chociażby po frekwencji w biurze, gdzie drzwi się nie zamykają - wyjaśnia. Ludzie przynoszą tu setki projektów i tysiące pomysłów.

  Zdarzyło się też coś, co nie udawało się przez lata - śląskie miasta zjednoczyły się i poparły Katowice w walce o ESK. Poparcie stolica województwa ma od 13 miast zrzeszonych w Górnośląskim Związku Metropolitalnym (14. są Katowice), zarówno w uchwale podjętej przez GZM, jak i przez 13 miejskich rad. Dołączyły się też miasta spoza związku. - Czeladź, Tarnowskie Góry, mamy poparcie z Rybnika i Będzina - wymienia Zieliński.

  Jest poparcie marszałka województwa i sejmiku śląskiego. Katowicom sprzyja też zarząd województwa opolskiego oraz tamtejszy sejmik.

  Wspiera nas też stolica Małopolski. - W ciągu dwóch tygodni zostanie podpisana umowa o realizacji wspólnych projektów z Krakowem. Poparcia chce nam także udzielić sejmik województwa małopolskiego - mówi Zieliński. Dodatkowo dziś przedstawiciele biura jadą rozmawiać o współpracy z władzami czeskiej Ostrawy. Mamy też miasta partnerskie za granicą. Dobrą radą służy Zagłębie Ruhry - ESK 2010, a współpracę udało się zawiązać z miastami hiszpańskimi: Saragossą i San Sebastian (w 2016 r. tytuł ESK przypadnie w udziale miastu polskiemu i hiszpańskiemu).

  Są jeszcze dziesiątki imprez, które udało się już zorganizować w Katowicach, i kolejne planowane zarówno tu, jak i w pozostałych miastach regionu. Wreszcie są też pieniądze. W sumie na przygotowania i organizację obchodów ESK Katowice mają zagwarantowane i zaplanowane prawie 150 mln zł.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Justysia, nie martw się!

   zz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Nie wygramy. ESK to temat zastępczy dla władz miasta. I tyle na ten temat.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama