Ważne
  Dziecko zabronione

  Dziecko zabronione

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bezpłodność to dramat, który ciężko zrozumieć, jeśli nie dotyka nas samych.
  Potępienie par decydujących się na legalny w Polsce zabieg in vitro lub powierzenie ciąży surogatce przychodzi łatwo, kiedy nie widzi się z bliska desperacji w oczekiwaniu na dziecko. Kościół, surowo sprzeciwiający się zarówno in vitro, jak i surogatkom, tłumaczy, że dziecko to dar od Boga. Czym zatem jest niezawiniona niezdolność do prokreacji? Karą boską?

  In vitro, jak i instytucja suro- gatki to metody leczenia poważnej choroby społecznej.
  Nie morderstwo, ale też i nie triumf wolności, jakby to wynikało z burzy wywołanej projektem PO. Dyskusja na ten temat wciąż jest bardziej ideologiczna niż merytoryczna. Czy państwo liberalno-demokratycz- ne nie powinno dążyć do uniezależnienia kanonów moralnych i prawa od jednego, dominującego systemu wartości? Czy Kościół nie powinien egzekwować swoich zasad jedynie na właściwym mu terenie? Dlaczego próbuje się wmawiać ludziom, że we wspólnocie obywateli o różnych przekonaniach istnieje tylko jeden kodeks norm? W idealnej sytuacji z in vitro, surogatki, a nawet aborcji korzystać powinien ten, czyjego systemu wartości to nie narusza.

  I to jest rzeczywista wolność, na którą Kościół, a pod jego wpływem część polityków, zezwolić nie zamierza, mimo że większość Polaków akceptuje kompromis w kwestiach sumienia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama