Dla Was sadziliśmy sosny w rybnickim lesie

  Dla Was sadziliśmy sosny w rybnickim lesie

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Elżbieta Kazibut-Twórz, była redaktor naczelna i obecny szef DZ Marek Twaróg też sadzili drzewka

  Elżbieta Kazibut-Twórz, była redaktor naczelna i obecny szef <b>DZ</b> Marek Twaróg też sadzili drzewka ©fot. Marzena Bugała

  Pod budowę autostrady wycięto 140 hektarów lasów w regionie rybnickim. Ale drzewa tu powrócą, między innymi dzięki takim akcjom, jak wspólna kampania firmy Vattenfall i "<b>Dziennika Zachodniego</b>".
  Elżbieta Kazibut-Twórz, była redaktor naczelna i obecny szef DZ Marek Twaróg też sadzili drzewka

  Elżbieta Kazibut-Twórz, była redaktor naczelna i obecny szef <b>DZ</b> Marek Twaróg też sadzili drzewka ©fot. Marzena Bugała

  W czwartek w rybnickim lesie, niedaleko polany Kanetowiec, na granicy z Przegędzą śląskie VIP-y posadziły kilkaset młodych sosenek. Warto przez weekend wsiąść na rower lub wybrać się z całą rodziną na spacer i zobaczyć powstały w ten sposób młodnik. Bo w lesie o tej porze roku jest naprawdę pięknie!

  - W Warszawie Śląsk bardzo często kojarzony jest z monokulturą górniczą i hutniczą, kopalniami i szarością.
  Dzięki takim kampaniom powoli zmieniamy ten stereotyp. To zielona kraina, w której można znaleźć wiele miejsc, gdzie można odpocząć. Wcale nie trzeba wyjeżdżać na weekend ze Śląska - mówi Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego, który wczoraj nie dbał o to, że ubrudzi buty i razem z innymi sadził las.

  Nieco dalej energicznymi ruchami dołki pod sadzonki robił wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, w charakterystycznym czerwonych polarze, który zakłada zawsze, gdy trzeba zakasać rękawy.

  - Śląsk nie jest czarny, tylko zielony - w jednej trzeciej powierzchni zalesiony - mówi Zygmunt Łukaszczyk, który ma spore doświadczenie w sadzeniu drzew. - Urządzałem ogród koło domu. Uwielbiam sadzić, przycinać i kosić trawę. To najlepsze na stres - dodaje wojewoda.

  Zafascynowany lasem w okolicach Przegędzy był wczoraj Andrzej Żylak, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego, który sadził sosny w parze z Adamem Zdziebło.

  - Niemal codziennie spaceruję po lesie w Rybniku, ale tu jeszcze nigdy nie dotarłem. A jest naprawdę cudownie. Na polanie Kanetowiec można urządzić znakomitą imprezę. Obok są stawy, a leśnicy zrobili znakomity dojazd - zachęca do odwiedzenia lasu Andrzej Żylak.

  Wielu rybniczan nie trzeba do tego namawiać.

  - W każdej wolnej chwili jeżdżę po lesie na rowerze. Często zabieram ze sobą swojego 3-letniego syna Łukasza, mam specjalne siodełko na rower. Często jeździmy też ścieżką nad Zalew Rybnicki - mówi Adam Kornas z Rybnika.

  100 tys.
  drzewek w posadzono w tym roku w ramach wspólnej kampanii firmy Vattenfall i "Dziennika Zachodniego".


  1 mln
  sadzonek zostanie posadzonych na Śląsku w ciągu 10 lat w ramach naszej wspólnej akcji ekologicznej. Sadzimy już od kilku lat!


  W ciągu czterech lat posadziliśmy już 400 tysięcy drzewek na Śląsku

  Wczoraj odbył się finał kolejnej wspólnej akcji "Dziennika Zachodniego" i firmy Vattenfall, której celem jest posadzenie miliona drzew w ciągu 10 lat.

  - Od czterech lat prowadzimy wspólną kampanię i jak dotąd posadziliśmy już 400 tysięcy drzew. Postanowiliśmy, że w ciągu 10 lat będzie ich milion, czyli tyle ile mamy klientów - mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik Vattenfall. - Linie energetyczne, które ciągniemy przez tereny Lasów Państwowych muszą posiadać pas ochronny. Dlatego musimy wycinać drzewa, ale z roku na rok mniej, bo ciągle udoskonalana jest technika. Czujemy się odpowiedzialni, dlatego sadzimy - dodaje.

  Na szczęście, jak się okazuje lasów na Śląsku nie ubywa. - Z każdym rokiem jest ich nawet trochę więcej. Ale pod budowę autostrady wycięto 140 hektarów i trzeba to odbudować - mówi Janusz Fidyk, nadleśniczy z Rybnika.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama