Chcesz jeździć quadem? Przyjedź na Jurę!

  Chcesz jeździć quadem? Przyjedź na Jurę!

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Koniec wojny pomiędzy turystami przyjeżdżającymi na Jurę Krakowsko-Częstochowską a amatorami quadów? Wszystko wskazuje na to, że tak, bo ci drudzy już od 1 czerwca będą mogli legalnie jeździć do woli po 50 hektarach kamieniołomów w Wysokiej i Niegowonicach, na terenie gminy Łazy.
  Quad

  Quad ©ARC DZ

  Co prawda za tę przyjemność trzeba będzie zapłacić, ale wybór tras będzie duży, a szlaki turystyczne dla pieszych wędrowców bezpieczne.

  - Po wykupieniu winiety każdy będzie mógł poruszać się po obu kamieniołomach. Zostaną wyznaczone specjalne trasy, a zajmą się tym osoby, które co roku organizują u nas mistrzostwa Śląska off-road. Winiety sprawdzane będą natomiast wyrywkowo przez pracowników OSiR-u - podkreśla Konrad Knop, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łazach. - Trasy będą miały trzy stopnie trudności. Od łatwej i przyjemnej, przez nieco trudniejszą aż do wyjątkowo ekstremalnej - dodaje.


  Cały gminny projekt jest właśnie na ukończeniu, a z takiego rozwiązania cieszą się już turyści.

  - Tak właśnie powinno być. Tam mogą szaleć do woli, ponieważ nie ma w tych miejscach szlaków turystycznych. Jeśli ktoś chce narażać swoje życie, to nie niech to robi, jednak chodzi o to, by nie zagrażał innym. W tej chwili quady i terenówki to bardzo duży problem dla turystów i ogromne niebezpieczeństwo - podkreśla Andrzej Stróżecki, prezes oddziału PTTK w Zawierciu.

  - Z samochodami terenowymi do tej pory spotkałem się tylko na Pustyni Błędowskiej, gdzie kierowcy jeździli w wariacki sposób. Jeśli chodzi jednak o quady, to one jeżdżą po wszystkich szlakach, zarówno tych dostępnych, jak i niedostępnych. Najgorsze jest to, że na takich wąskich i stromych odcinkach, człowiek czasem nie ma gdzie uciec. Ja sam raz o mało co nie zostałem przejechany i to cud, że nie doszło jeszcze do tragicznego wypadku z udziałem turystów. Choć słyszałem, że kilku użytkowników quadów zginęło - mówi Stróżecki.

  Wielbiciele off-roadu tłumaczą, że praktycznie nie mają gdzie legalnie jeździć, nie zakłócając przy tym spokoju osób odwiedzających jurajskie tereny.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szaleć do woli

   kunstler (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 69

   Cytat: "Jeśli ktoś chce narażać swoje życie, to nie niech to robi, jednak chodzi o to, by nie zagrażał innym."

   Hola, hola panie Redaktorze! Zapomina pan o reszcie podatników, która mimo woli...rozwiń całość

   Cytat: "Jeśli ktoś chce narażać swoje życie, to nie niech to robi, jednak chodzi o to, by nie zagrażał innym."

   Hola, hola panie Redaktorze! Zapomina pan o reszcie podatników, która mimo woli staje się współuczestnikiem kosztów społecznych takiego szaleństwa. W razie śmierci- wypłata wysokiego odszkodowania a w konsekwencji wpływ na podniesienie stawek ubezpieczeniowych dotyczących nas wszystkich. Trwałe kalectwo- też na garnuszku Państwa, czyli podatnika. Szpital - obciążenie i tak już ubogiej kasy NFZ, czyli naszej wspólnej. Poza tym zajęcie miejsca innemu (rozsądnemu) obywatelowi oczekującemu w długiej kolejce.
   Więcej rozwagi przy formułowaniu takich sądów. Proszę pamiętać o opiniotwórczej roli prasy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dla czego szaleństwo??

   Juls (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nie porównujcie wszystkich niemców do Hitlera. Mam quada i jeżdżę nim spokojnie oglądając piękne widoki. Może po prostu trzeba kultury i nie będzie problemów z przejażdżkami. Nigdy nikogo nie...rozwiń całość

   Nie porównujcie wszystkich niemców do Hitlera. Mam quada i jeżdżę nim spokojnie oglądając piękne widoki. Może po prostu trzeba kultury i nie będzie problemów z przejażdżkami. Nigdy nikogo nie wystraszyłem jadąc quadem a mijając innych zwalniam do bezpiecznej prędkości.
   Ale fakt że kiedyś zwróciłem uwagę świrowi który nie liczył się z nikim innym i mało się nie skończyło bitką szkoda gadać.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama