Urząd Miejski w Rybniku jedną ręką daje, drugą odbiera

  Urząd Miejski w Rybniku jedną ręką daje, drugą odbiera

  Grażyna Kuźnik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Niepełnosprawni sportowcy czasem nie znają swoich praw

  Niepełnosprawni sportowcy czasem nie znają swoich praw ©Piotr Krzyżanowski

  Niepełnosprawna dziewczyna bardzo cieszyła się z nagrody, jaką w konkursie sportowym dostała od prezydenta Rybnika. Otrzymała skórzaną torbę za zajęcie pierwszego miejsca w jeździe konnej na IX Ogólnopolskich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Kielcach.
  Niepełnosprawni sportowcy czasem nie znają swoich praw

  Niepełnosprawni sportowcy czasem nie znają swoich praw ©Piotr Krzyżanowski

  Zawodniczka po porażeniu mózgowym czuła się dumna, że prezydent z rodzinnego miasta docenił jej sukces. Wkrótce jednak okazało się, że nagroda wcale nie jest za darmo. Należy od niej zapłacić podatek, o czym poinformował ją rybnicki magistrat pismem PIT 8C. Torbę w cenie 90 zł uznano za zysk nagrodzonej, co razem z jej rentą inwalidzką I grupy spowodowało, że przekroczyła limit dochodów wolnych od podatku. Musiała zwrócić fiskusowi około 20 zł.

  - W sytuacji córki to spora suma. Mogła obyć się bez tej torby, nikt nie uprzedzał, że będzie wliczana do podatku. Pierwszy raz ją to spotkało, a często bierze udział w konkursach sportowych. Już się nie cieszy z tej torby - opowiada rozżalona matka.

  Uważa to za wyjątkowo przykrą sytuację, bo dotyczy osób niepełnosprawnych, których tego rodzaju wyróżnienia mogą zniechęcić do udziału w zawodach. I zastanawia się, czy państwo rzeczywiście chce zarabiać na skromnych nagrodach dla takich sportowców?

  - Nie spotkałem się z podobną sytuacją - przyznaje Tomasz Leleno, rzecznik Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. - Organizujemy różne konkursy i fundujemy nagrody dla zwycięzców, ale nigdy się nie zdarzyło, żeby uczestnicy odprowadzali z tego podatki.
  Urząd w Rybniku nie ma sobie nic do zarzucenia. Twierdzi, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

  Jednak zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych jest "wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio, telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, (...) - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza 760 zł (...)". Torba, jaką otrzymała rybniczanka za wygranie zawodów, kosztowała przecież tylko 90 zł.

  Wiedza o tym, za jakie nagrody fiskus żąda podatku, jest w społeczeństwie niewielka. Tymczasem konkursów z nagrodami stale przybywa. Proponują je telewizje, producenci żywności, radio, internet. O podatkach za nagrody nikt jednak wyraźnie nie informuje.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nagroda

   Hanys z rybnika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   poprostu wstyd

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama