Mały Kamyk chce się wybić na niepodległość

  Mały Kamyk chce się wybić na niepodległość

  B. Marciniak, J. Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kamyk w gminie Kłobuck chce się uniezależnić od Kłobucka i znów, jak w latach 70. ubiegłego wieku, być samodzielną gminą. - Przygotowujemy referendum w tej sprawie - mówi Józef Soboniak, sołtys Kamyka.
  Miejscowość leży niemal w równej odległości, ok. 10 km od Kłobucka i Częstochowy. Na dobrą sprawę mogłaby być dzielnicą Częstochowy.

  Ale w Kamyku mają ambicje samodzielności. W końcu mieszka tam 1267 osób, a jak doliczyć Łobodną, Białą, i Borowiankę za miedzą, uzbiera się na przyzwoitą gminę.

  - To realne - uważa Katarzyna Nowicka z Borowianki. - Kamyk wiele by zyskał finansowo. Powstałoby tu wiele inwestycji. Siedzibą gminy byłby wtedy dworek. Stoi teraz pusty i niszczeje, bo gmina Kłobuck nie ma pieniędzy na jego remont - rozmarza się.

  Kamyk w staraniach o utworzenie gminy ma mocny atut - finansowy. Tutaj działają jedne z największych firm w gminie, znane także w Polsce - Delicpol, czy Consoni. Jest też kąpielisko "Borówka", przyciągające latem częstochowian i kłobucczan.

  W Kłobucku patrzą na niepodległościowe zapędy Kamyka spokojnie.

  - Jako gmina musieliby przejąć szkołę na utrzymanie i sfinansować wiele inwestycji, w tym rozpoczętą budowę kanalizacji - studzi niepodległościowe zapędy Sylwia Piątkowska, sekretarz gminy. - Nam będzie lżej finansowo. Pozostałoby nam miasto Kłobuck i kilka sołectw - dodaje. Nie wspomina, ile Kłobuck straciłby na podatkach płaconych przez firmy działające w Kamyku.

  Miejscowość po raz drugi próbuje odtworzyć gminę. Status ten straciła w 1975 roku w czasie gierkowskiej reformy administracyjnej państwa.

  W latach 80. ubiegłego wieku zabrakło na utworzenie gminy zgody dwóch miejscowości- Łobodna i Białej, potem chciano z niego zrobić gminę wiejską z siedzibą w Kłobucku, jednak wtedy radni nie wyrazili na to zgody.

  Teraz gminne ambicje Kamyka popierają kłobuckie władze powiatowe. Wicestarosta kłobucki Henryk Kiepura mówi, że to dobry pomysł. - Kamyk ma chlubne tradycje bycia stolicą gminy. Mają dobrą jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej, orkiestrę dętą, klub sportowy, Koło Gospodyń Wiejskich. Sami sobie rynek zagospodarowali w centrum pozyskując środki europejskie.

  Referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzą się na ten temat, też muszą zorganizować sobie sami.

  Im się to udało


  W województwie śląskim w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku samodzielność odzyskało kilka gmin.

  Od Bytomia oderwał się Radzionków, a od Wodzisławia Śląskiego Pszów, Radlin i Rydułtowy. Ze wszystkich tych miejscowości zrobiono dzielnice podczas reformy administracyjnej w 1975 roku. Wiejska gmina Marklowice powstała w 1998 roku, także odłączając się od Wodzisławia.

  Droga do niezależności gminnej jest ściśle określona przepisami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

  - Po obowiązkowych konsultacjach z mieszkańcami rada gminy, której zmiany dotyczą, składa wniosek do wojewody do 31 marca - mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik MSWiA. - Wojewoda przesyła wniosek ze swoją opinią Radzie Ministrów, która rozpatruje go do 31 lipca roku poprzedzającego rok zmiany.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych